Таг : Грција

Регион СВЕТ

Два тони отпад собрани од плажите на грчкиот остров Крит

Со специјално опремен брод, за два месеци од плажите и крајбрежјето на грчкиот остров Крит биле собрани два тони отпад. Собирањето отпад е во рамки...
Регион

Мицотакис бара земјите од ЕУ да ги прифатат мигрантите

Влатко Зорба
Грчкиот премиер Киријакос Микотакис ја повика Германија и другите земји од ЕУ да земат мигранти и баратели на азил директно од грчкиот остров Лезбос. –...
Политика

Дендиас: Нема да толерираме неправилно толкување на договореното од Преспа

Влатко Зорба
Ги продлабочуваме односите со Северна Македонија, но нема да толерираме појави на нецелосно усогласување и правилно толкување на договореното, рече министерот за надворешни работи на...
МАКЕДОНИЈА

Филипов: Прашањето околу трговските марки предизвика многу повеќе политички интерес, но тоа е деловен проблем

Влатко Зорба
Деловните заедници се оние кои треба да ги решат трговските марки согласно Договорот од Преспа. Меѓународната група на експерти е тука за да им помага...
МАКЕДОНИЈА

Вучиќ: С.Македонија е подготвена да влезе во иницијативата „Појас и пат“

Влатко Зорба
Српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлпулос во Атина изјави дека на средбата е разговарано и за подобрувањето на транспортните врски...
Регион СВЕТ

До 2050 година се очекува населението во Грција да опадне до осум милиони жители

До 2050 година се очекува населението во Грција да опадне до осум милиони жители, а оваа силна демографска тенденција почна од 2011 година кога беше...
МАКЕДОНИЈА

Почнува транзитната испорака на природен гас од „Турски поток“ кон Грција и Северна Македонија

Ивана Рамаданова
Од почетокот на наредната 2020 година ќе започне транзитната испорака на природен гас  од „Турски поток“ кон Грција и Северна Македонија, изјави извршниот директор на „Булгартрансгаз“,...
МАКЕДОНИЈА

Грција организира неформален работен појадок на шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ и на С. Македонија и Албанија

Влатко Зорба
Во организација на Грција, денеска во Брисел ќе се одржи неформален работен појадок на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Унијата и на Северна...
Политика

Грција организира работен појадок во Брисел ЕУ – Северна Македонија и Албанија

Влатко Зорба
Работниот појадок што во понеделник го организира Грција во Брисел со шефовите на дипломатиите на земјите членки на унијата и на Северна Македонија и Албанија...
Политика

Манчевски: Од следното лето поевтин роаминг со Грција

Влатко Зорба
Од следната летна туристичка сезона граѓаните ќе користат поевтин роаминг со Грција, најави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски. – Она што...