СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Инфекцијата со корона да се признае како повреда при работа: Дали работодавците ќе се согласат на ова?

Федерацијата на германски синдикати (ДГБ) на провинцијата Хесен-Тирингија побара инфекцијата со коронавирус кај јавните службеници да биде препознаена како повреда на работното место.

– Во февруари, провинцијата Шлезвиг-Холштајн ги објави критериумите за признавање на зараза од коронавирус како повреда на работното место – потсетува ДГБ.

Во покраината Турингија, како што истакнува ДГБ, ниту еден случај на заразен со коронавирус не е препознаен како повреда при работа.

ДГБ претпоставува дека тоа е затоа што е тешко да се потврди моментот на инфекција со вирусот.

Сепак, веќе се собираат судски процеси меѓу државните службеници чие барање за признавање на инфекцијата како повреда на работа е одбиено.

Поврзани вести

Nestle продаде дел од бизнисот со минерална вода за 4,3 милијарди долари

Влатко Зорба

Средната класа се намалила за 90 милиони луѓе

Влатко Зорба

Маск става клуч на фабриката во Калифорнија

msp-admin