Стандард

коронавирус

ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Буџетот има капацитет за какви било шокови со короноварирусот

Рано е да се зборува за бројки за финансиски штети поради коронавирусот, будно се следи состојбата, а државниот Буџет е во добра кондиција во првите...
АНАЛИЗИ

Трите енергетски сектори кои се под најголем ризик од коронавирус

msp-admin
Во време кога енергетскиот сектор е притиснат од натрупување на долгови и обидот да им пркоси на ниските цени на суровините, американските производители на енергија...
КОМПАНИИ

Бафет: Коронавирусот е „страшна работа“, но сега е време да се купуваат акции

msp-admin
Менаџерот за инвестицискиот фонд Berkshire Hathaway, Ворен Бафет го нарече ширењето на новиот коронавирус „страшна работа“, но истакна дека сега не е време да се...
КОМПАНИИ

Две сценарија за влијанието на коронавирусот на пазарот на компјутери

msp-admin
Експерти од истражувачката фирма Canalys составиле две сценарија за можното влијание на коронавирусот на глобалниот пазар на компјутери оваа година. Во оптимистичката верзија на извештајот,...
КОМПАНИИ

Поради коронавирусот, Fiat сопира со производство во Србија

msp-admin
Fiat Chrysler Automobiles (FCA) престанува со работа во фабриката за склопување во Србија, поради недостиг на делови од Кина, како резултат на трговските ограничувања поврзани...
ТЕХНОЛОГИЈА

Роботите спасуваат бизниси во услови на коронавирус

msp-admin
Избувнувањето на епидемијата на коронавирус веќе влијае на различни аспекти на кинеската економија, а во блиска иднина ситуацијата може да влијае на целата глобална економија....
КОМПАНИИ

Apple ги затвори продавниците во Кина поради коронавирусот

msp-admin
Apple соопшти дека ги затвора сите свои капацитети во Кина поради коронавирусот. Продавниците нема да бидат отворени до 9-ти февруари, јавија агенциите. Превентивните мерки имаат...
ТЕХНОЛОГИЈА

Онлајн мапа го открива бројот на заразените од коронавирусот

msp-admin
На интернет се појави онлајн карта што покажува ширење во реално време на коронавирусот. Епидемијата еруптираше во градот Вухан, провинцијата Хубеи, а заразени лица веќе...