Таг : зараза

Вести

СЗО: Пораст на заразени од коронавирус ширум светот

Влатко Зорба
Во некои земји, има зголемување на бројот на случаи на коронавирус по ублажувањето на мерките, што укажува дека пандемијата не е завршена, предупреди Светската здравствена...
Вести

Хуманитарна организација: Милијарда луѓе во светот би можеле да бидат заразени со коронавирусот

Влатко Зорба
Милијарда луѓе би можеле да бидат заразени со коронавирусот ширум светот доколку не бидат обезбедени итни служби на земјите во потреба, предупредува Меѓународниот комитет за...
Вести

Вториот бран удри силно: Се рашири заразата во земјата што беше за пример

Влатко Зорба
Пред нешто помалку од еден месец, Сингапур беше поздравен како една од земјите што реагираа најдобро на пандемијата од коронавирус, но вториот бран го погоди...
Вести

Скоро 2.300.000 луѓе се заразени со коронавирус ширум светот: Еве во кои 12 земји нема случаи

Влатко Зорба
Во светски рамки, скоро 2.300.000 луѓе се заразени со коронавирусот, вкупниот број на починати е 156.359, а закрепнати повеќе од половина милион луѓе, според најновите...
Вести

Стенфорд: Можно е бројот на заразени да е 85 пати поголем од што се мисли

Влатко Зорба
Распространетоста на коронавирусот може да биде поголема отколку што првично се сметаше, според истражувањето спроведено од научници од американскиот универзитет Стенфорд. Според студијата, која допрва...
Вести

Коронавирус во светот: Починаа повеќе од 106.000 луѓе, над 390 илјади оздравеле

Влатко Зорба
Во моментов, бројот на заразени со коронавирусот е 1.741.616, а над 106.662 починале. Според податоците на Worldometer, 393.443 лица закрепнале од инфекцијата. Најголем број на...
АНАЛИЗИ

Коронавирус: Новите симптоми и четирите фази на болеста

Влатко Зорба
Коронавирусот е вистински камелеон. Ова е утврдено од страна на швајцарските медицински лица во написот објавен во научното списание „Swiss Medical Weekly“, објавено од „Зидојче...
МАКЕДОНИЈА

Над 40 отсто од граѓаните сметаат дека ќе се заразат со коронавирусот

Влатко Зорба
Над 40 отсто од граѓаните стравуваат дека ќе се заразат со коронавирусот, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за „Детектор“ го спроведе Институтот за...
Забава МАГАЗИН

Ѕвездите на филмот Зараза предупредуваат дека никој не е имун на вирусот

Целата планета моментално се бори со пандемијата од коронавирусот. Филмот Зараза (Contagion) со оскаровците Мет Дејмон, Кејт Винслет, Гвинет Палтроу и Лоренс Фишбурн, можеби е...
Вести

Истражување: Коронавирусот може да опстане 17 дена на површини

Влатко Зорба
Американскиот центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ) соопшти дека новиот вид коронавирус на површината може да остане до 17 дена. Во новиот извештај...