СТАНДАРД life

коронавирус

КОМПАНИИ

Коронавирусот за еден ден им „стопи“ скоро 38 милијарди долари на богаташите

msp-admin
Десетте најбогати луѓе во светот, поради силниот пад на светските берзи предизвикан од стравот од корона вирусот, за еден ден загубија 37,7 милијарди долари, пишува...
ТЕХНОЛОГИЈА

Кинеска технологија препознава лица со маски со 95% точност

msp-admin
Кина веќе користи напредни системи за електронски надзор кои препознаваат лица со висока точност. Но, тие работат добро во нормални услови, кога лицето не е...
АНАЛИЗИЕКОНОМИЈА

Дали коронавирусот е „црн лебед“?

Stefanija Kuzmanovska
На берзите со „црниот лебед“ се означуваат непредвидливи настани со големи последици. Економистите во моментов расправаат за далекусежните последици за економијата поради коронавирусот, пишува „Дојче...
КОМПАНИИ

Епл ги повика вработените да работат од дома

msp-admin
Епл ги повика вработените во своето седиште во Силиконската долина да работат од дома поради „претпазливост“, за да се избегни ширење на коронавирусот. Официјални претставници...
КОМПАНИИ

Колку губи глобалната трговија од коронавирусот?

msp-admin
Глобалната трговија ќе претрпи огромни загуби заради епидемијата на коронавирус која веќе се рашири низ целиот свет. За само една четвртина, загубите ќе бидат сразмерни...
ТЕХНОЛОГИЈА

Google Play престана да шпекулира за коронавирусот

msp-admin
Голем број ИТ гиганти презедоа акција против ширење паника и лажни информации за коронавирусот. Претходно во јануари, Google започна рачно модерирање на резултатите од пребарувањето...
КОМПАНИИ

Facebook дава бесплатни реклами на Светската здравствена организација

msp-admin
Facebook ќе обезбеди бесплатни реклами на Светската здравствена организација (СЗО) откако се обидува да се осигури дека корисниците не се жртви на дезинформацијата на вирусот,...
КОМПАНИИ

Големиот победник од епидемијата со коронавирусот – игрите за мобилни телефони

msp-admin
Милиони Кинези остануваат дома покрај стравувањата од епидемијата на коронавирусот и се свртуваат кон игри за мобилни телефони за да не се досадуваат, пренесе „Ројтерс“....
КОМПАНИИ

Коронавирусот ги открива ограничувањата на вештачката интелигенција во здравството

msp-admin
Технолошките и здравствени компании се натпреваруваат за пуштање на нови алатки за тестирање и третман на епидемијата на коронавирус ширум светот, пренесува Вол Стрит Журнал....