Таг : коронавирус

Вести

УНИЦЕФ: Три милијарди луѓе во светот немаат услови да ги мијат рацете!

Влатко Зорба
Најновите податоци на УНИЦЕФ покажуваат дека околу три милијарди луѓе или 40 проценти од светската популација немаат услови во своите домови за одржување основна хигиена...
Регион

Пандемијата продолжува да беснее во целиот регион

Влатко Зорба
Во последните 24 часа, во Србија биле потврдени 214 нови случаи на коронавирус, врз основа на тестирани 3.325 примероци, а две лица починале, пренесува Танјуг....
Вести

Велика Британија: Граѓаните не ги спроведуваат донесените мерки против короната

Влатко Зорба
Генералниот секретар на британската влада, Мајкл Гав, денес изјави дека има очигледни проблеми поради непочитување на задолжителната самоизолација. Тој ја отфрли можноста владата да наметне...
Регион

Д-р Глигиќ: Ниту маските, ниту дистанцата можат да ја потиснат епидемијата

Влатко Зорба
Додека секојдневно се регистрираат голем број нови случаи во регионот, епидемиолозите во Србија предупредуваат на можно нагло влошување на епидемиолошката состојба и повикуваат на почитување...
СВЕТ

Ова е најголемиот виновник за зголемениот број на луѓе кои страдаат од коронавирус?!

Берта Китинска
Уште еден потсетник за тоа колку е важна вентилацијата Јапонскиот суперкомпјутер покажа што има најголемо влијание врз ширењето на честичките на Ковид 19, а токму...
Вести

Бројот на случаи со коронавирус во САД надмина 8 милиони

Влатко Зорба
Бројот на случаи со коронавирус во САД сега надмина 8 милиони од почетокот на пандемијата. Според податоците собрани од Универзитетот „Џонс Хопкинс“, од март досега...
Вести

Ова е германскиот план за борба против короната во наредните месеци

Влатко Зорба
Институтот „Роберт Кох“ (РКИ) е главната научна институција во Германија во борбата против пандемијата на коронавирус, на чија работа и увид се потпираат германските власти....