СТАНДАРД life

коронавирус

КОМПАНИИ

Шефицата на ММФ им порача на Владите ширум светот „да трошат колку што можат“

Влатко Зорба
Владите ширум светот треба да трошат повеќе за да помогнат во заживување на економијата потресена од пандемијата, изјави директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина...
КОМПАНИИ

Германија губи 5% од БДП во 2020 година (инфографик)

Влатко Зорба
Германската економија замрзна кон крајот на минатата година, но сепак избегна двојна рецесија, што е на пат да ја зафати еврозоната, според „Блумберг“. Германскиот завод...
БИЗЛАЈФ

Холивудските филмови со најмала заработка во изминативе 40 години

Влатко Зорба
Заработката на холивудските филмови доживеа огромен пад минатата година, забележувајќи 80% пад во Северна Америка, откако коронавирусот ги затвори кината и филмските студија го одложија...
ЕКОНОМИЈА

Коронавирусот ги намалил приходите на општините за 18 отсто

Влатко Зорба
Приходите на општините во првите три квартали од 2020 година се намалиле за 18 отсто споредено со 2019 година во истиот период, и се пониски...
БИЗЛАЈФ

Рекламираат воздух: Не се фалат со „all-inclusive“ понуда, туку со систем за вентилација

Влатко Зорба
Нов тренд кај хотелиерите е „рекламирање“ на чист воздух, поточно, ланецот хотели и одморалишта „The Leela Palaces“, започна со промоција придружена со пораката „Вдишете ја...
КОМПАНИИ

ЕК одобри 202 милиони евра помош за хрватски компании

Влатко Зорба
Европската комисија објави дека го одобрила хрватскиот план за државна помош вредна 202 милиони евра за спортски и туристички компании погодени од пандемијата на коронавируси....
КОМПАНИИ

Намаленото саудиско производство ги зголеми цените на нафтата на 57 долари

Влатко Зорба
Цените на нафтата се зголемија во вторникот на меѓународните пазари близу 57 долари, водени од помалото снабдување и очекувањата за пад на залихите во САД,...
ЕКОНОМИЈА

Угостителите ќе го вратат старото работно време, доколку состојбата со короната остане стабилна

Влатко Зорба
Ако епидемиолошката состоја опстане како што е во моментов, угостителските објекти ќе можат повторно да работат до 21 часот, посочи на денешното гостување на МРТВ,...
БИЗЛАЈФ

8 ПОЗИТИВНИ ПРОМЕНИ кои ги донесе лошата туристичка година

Влатко Зорба
Бројни работници во туризмот останаа без работа, авиокомпаниите ширум светот се потпираат на државна помош, патници изгубија пари поради откажани аранжмани. Поради сето ова, фер...