Стандард
КОМПАНИИ

Германија губи 5% од БДП во 2020 година (инфографик)

Германската економија замрзна кон крајот на минатата година, но сепак избегна двојна рецесија, што е на пат да ја зафати еврозоната, според „Блумберг“.

Германскиот завод за статистика предвидува дека обновените ограничувачки мерки веројатно нема да имаат исто влијание како и блокадата претходно во 2020 година. БДП се очекува да остане стабилен во четвртиот квартал.

Генерално, прелиминарната проценка е за 5% контракција на германската економија минатата година.

Во исто време, владата известува за буџетски дефицит од 4,8% од БДП, што е најголем од 1995 година.

Германија е првата развиена економија што објави податоци за БДП за 2020 година и веројатно ќе се справи подобро од нејзините главни европски партнери. Економистите предвидуваат дека Франција и Италија ќе забележат пад од околу 9%, а бруто домашниот производ на Велика Британија може да се намали за повеќе од 10%.

„Втората блокада и построгите ограничувања во борбата против пандемијата, како и мерките за поддршка на државата, ќе бидат клучни за економскиот развој“, рече Алберт Бракман од германскиот национален завод за статистика.

Заводот за статистика ќе ги објави официјалните податоци за четвртиот квартал на 29 јануари.

Индустријата ја поддржуваше Германија за време на кризата, бидејќи фабриките полесно се прилагодуваат на ограничувањата на здравствената безбедност отколку компаниите кои се потпираат на интеракции лице в лице. Секторот сочинува околу една петтина од вкупното производство и веројатно ќе помогне да се опорави од обновување на глобалната побарувачка.

Рестораните, хотелите и несуштинските трговци на мало ќе останат затворени барем до крајот на јануари. Канцеларката Ангела Меркел предупреди дека блокадата можеби треба да остане во сила уште 10 недели за да се спречи новиот вид на коронавирус. Сепак, бавниот почеток на кампањите за вакцинација во регионот ја зголемува несигурноста.

Од своја страна, „Бундесбанк“ останува оптимист дека заздравувањето на Германија ќе продолжи и по паузата во зима. Како што расте економската доверба во еврозоната, гувернерката на Европската централна банка Кристин Лагард исто така изрази доверба во закрепнувањето на валутата оваа година.

„Ние сакаме германската економија да се врати во раст оваа година“, рече министерот за економија Питер Алтмаер на прес-конференција во Берлин по објавувањето на прогнозите за БДП.

„Можеби малку помал отколку што првично се надевавме поради новиот бран на пандемијата – но очекуваме бум што може да има позитивно влијание врз другите земји во Европа и да придонесе за позитивен развој на глобалната економија“, рече тој.

Поврзани вести

Брилијантни резултати на Apple, дивидендата се зголеми

Вработените во „Фејсбук“ ќе работат од дома до крајот на годината

msp-admin

Над милијарда iPhone телефони моментално се користат ширум светот

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!