Стандард
БИЗЛАЈФ

Зошто АМБИЦИЈАТА е убедливо најважна за успех во БИЗНИСОТ?

Успехот во бизнисот и животот ретко доаѓа сам по себе. Обично, потребно е многу работа за успех, а најсилното средство за постигнување на таква цел е амбицијата.

Амбиција може да се нарече желба за успех, поради која сме подготвени да совладаме сè што е потребно. Без амбиција, нема да има успех, напредок, развој на човештвото генерално.

Сепак, дали амбицијата ќе успее или не, зависи само од вашата дефиниција за успех. Ако сакате да успеете професионално, вашата амбиција може да ве однесе далеку во тој поглед. Но, ако се жртвувавте до степен да бидете несреќни и осамени за да ги постигнете тие високи цели, дали сте навистина успешни?

Она што е дефинитивно точно е дека здравата амбиција може да ви помогне да успеете на многу начини. Сепак, важно е да се напомене дека само амбицијата не секогаш значи успех. Талентот, вештините и другите околности исто така играат важна улога.

Амбицијата е дефинирана

Преку истражување, двајца американски универзитетски професори се обидоа да ја дефинираат амбицијата и да разберат зошто некои ја имаат, а други не. Според двајцата професори, амбицијата главно е поврзана со потрагата по статус и достигнувања.

„Не станува збор само за напорна работа или не. Станува збор за постигнување работи и статус што одговара на постигнувањето на тие цели “, вели Џон Камејер Милер, професор на Универзитетот во Минесота.

Амбициозните луѓе не мора да сакаат да станат извршни директори на компанијата, додаде тој. Некои луѓе едноставно сакаат да станат успешни продавачи или инженери. Но, други, особено во областа на управувањето, ќе сакаат да се искачуваат на повисоки корпоративни скали.

Силно самопочитување

Постојат неколку фактори кои придонесуваат за амбиција, но една голема одредница е самодовербата, смета Несир Гаеми, професор по психологија и фармакологија на медицинскиот центар Тафтс во Бостон.

Истражувањата покажуваат дека луѓето со висока самодоверба се поамбициозни од луѓето кои имаат мала самодоверба, рече тој.

Некој што се цени себеси не мора да напредува, но „колку повеќе имате самопочит, толку сте поамбициозни затоа што мислите дека можете да направите нешто“, објасни Гаеми.

Семејна историја и личност

Семејната историја е исто така важна, велат експертите. Ако луѓето имаат успешни родители или баби и дедовци, веројатно и самите ќе бидат амбициозни.

За овие луѓе, успехот е едноставно она што се очекува од нив.

Друг важен фактор на амбиција е личноста. Луѓето кои имаат високо ниво на свесност и кои се екстровертни, најверојатно имаат нагон за напредок.

Екстровертите сакаат кога другите луѓе ги препознаваат и фалат. Интровертните луѓе, од друга страна, се помалку загрижени дали луѓето ќе гледаат позитивно на нив и не треба да ги признаваат нивните успеси за да се чувствуваат добро.

Најдобар вид на амбиција?

Според истражувањето, постојат два вида амбиции: индивидуална и колективна. Колективната амбиција ја претпочитаат компаниите. Тие сакаат амбициозен поединец и лидер, но сакаат таа амбиција да се искористи во корист на компаниите.

„Амбицијата е голема ако може да се насочи на вистински начин. Лична амбиција на штета на организацијата нема да придонесе за успех“, вели Марк Квин, лидер во лондонската консултантска компанија „Марсера“.

Во корпоративниот свет, амбициозните луѓе кои се на врвот на компаниите имаат тенденција да бидат слични. Тие се обидуваат да бидат пријатни, дружељубиви и вредни за секого, но што е најважно, се обидуваат да бидат нормални. Таквите луѓе не се особено креативни, продуктивни или иновативни. Тие се само посветени на нивната компанија и тоа не придонесува за успех.

Поврзани вести

Ќерката на Бил Гејтс: Жал ми е што не ми ставија чип во вакцината

Влатко Зорба

Како поранешен затвореник успеа да продаде компанија за 275 милиони долари?

Влатко Зорба

Какво богатство ви треба, за да влезете во клубот на супербогатите? (инфографик)

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!