Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Изгубени лозинки „закопаа“ богатство вредно над 184 милијарди долари

Богатство вредно дури 184,5 милијарди долари во биткоин лежи „дигитално закопано“ бидејќи нивните сопственици ги заборавиле лозинките на нивните дигитални паричници и не можат да ги добијат парите.

Како што пишува „Њујорк Тајмс“, Стефан Томас, германски програмер кој живее и работи во Сан Франциско, му преостануваат само два обида да ја внесе точната лозинка за пристап до неговиот дигитален паричник.

Сметката содржи 7.002 биткоини, во моментов вредни околу 350 милиони долари.

Само 10 обиди

Проблемите на Томас започнаа пред една година, кога сфати дека ја изгубил хартијата на која ја запишал својата лозинка. Дигиталниот паричник дозволува 10 обиди за внесување на точна лозинка.

Во случај на неуспех, содржината на паричникот е изгубена засекогаш. Томас се обидел да ја внесе лозинката осум пати досега, претежно оние што најчесто ги користи на други сметки, но без успех.

„Само ќе легнам во кревет и ќе размислувам за лозинката. Тогаш ќе одам на компјутер со нова стратегија и ако не успее, повторно ќе бидам очаен“, вели Германецот на привремена работа во Силиконската долина.

Бидејќи цената на биткоинот нагло скокна во последните осум месеци – во понеделникот наутро се тргуваше со 49.853 долари, според CoinMarketCap – сопствениците на таа криптовалута станаа многу побогати за многу кратко време.

Сепак, поради специфичноста на моделот на кој се потпира биткоинот, некои од неговите сопственици не можат да пристапат до нивното богатство, бидејќи ја заборавиле лозинката. Податоците за анализата покажуваат дека од постојните 18,5 милиони биткоини во светот, околу 20 проценти недостасуваат или се недостапни за нивните сопственици.

Станува збор за средства во моментов вредни 184,45 милијарди долари.

Wallet Recovery Services, компанија што ги обновува заборавените лозинки на дигитални паричници, тврди дека добива 70 барања дневно од очајни сопственици кои не можат да го достигнат своето богатство. Во споредба со еден месец порано, има трипати повеќе барања.

Сопствениците на биткоин кои не можат да пристапат до нивните паричници сведочат за бесконечни денови и ноќи полни со фрустрација.

Повеќето од нив поседуваат биткоини додека таа криптовалута беше уште во зачеток пред 10 години. Покрај тоа, добар дел од нив во тоа време не можеа ни да замислат дека овие токени некогаш ќе вредат нешто. Еден од нив е Стефан Томас на кој му се допадна идејата за дигитална валута што не е контролирана од држави или корпорации.

Тој ги доби претходно споменатите 7.002 биткоини во 2011 година како надоместок за правење анимирано видео наречено „Што е биткоин?“ кој требаше да ги запознае масите со оваа нова технологија. Но, поучен од неговото горко искуство, Томас денес навистина не ја сака основната идеја.

Имено, основачот на биткоин – мистериозна личност која се крие зад псевдонимот Сатоши Накамото – се залагаше за принципот дека секоја личност во светот може да отвори дигитална сметка на која може да чува средства, што ниту една влада не може да ги регулира или контролира. Поради оваа причина, нема компанија или институција што чува лозинки за дигитални паричници, но нивната точност се проверува од компјутерска мрежа.

Бидејќи отворањето паричник не бара никаква регистрација или идентификација, биткоинот е особено популарен меѓу криминалците.

Ние не правиме свои чевли

Сепак, системот не сметаше на тоа колку лошо луѓето управуваат со своите лозинки. Дури и некои од најголемите менувачници во светот – вклучително и некогаш добро познатата Mt. Gox – со текот на годините изгубија некои од своите лозинки или им ги украдоа.

„Дури и софистицираните инвеститори се потполно неспособни за секаков вид управување со лозинка“, вели Диого Моника, ко-основач на стартапот Anchorage, кој им обезбедува на компаниите услуги за управување со безбедноста на криптовалути

Моника ја основаше компанијата во 2017 година откако му помогна на хеџ фонд да ја врати заборавената лозинка. Стефан Томас на прашањето дали секој човек треба да биде „банка“ одговара со прашувањето дали сите луѓе треба да прават свои чевли.

„Причината поради која имаме банки е и тоа што не сакаме да се справуваме со сè што прават банките“, вели Томас.

Поврзани вести

Биткоин вреди повеќе од 60.000 долари – раст од 80% од почетокот на годинава

Влатко Зорба

БИТКОИН ПОВТОРНО „ВО ПЛУС“: Утрово надминат уште еден лимит

Влатко Зорба

Шефот на „Кракен“: Биткоин може да достигне цена од милион долари и повеќе

Влатко Зорба