Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Ethereum постави нов рекорд

И Ethereum и Bitcoin пораснаа денес, откако првиот достигна уште еден рекорд од нешто повеќе од 1.750 долари, според CoinMarketCap.

За време на пишувањето, ЕТH тргува за 1,712 долари, што претставува зголемување од 3,47% за тој ден.

Пазарната капитализација на монетата – комбинирана цена на целиот ЕТH во оптек – е околу 195,9 милијарди долари, а дневниот обем на тргување е над 40 милијарди долари.

Во текот на изминатите неколку месеци, Ethereum нагло се зголеми, за само два месеци порасна од 640 долари на сегашната цена и го надмина претходниот рекорд на почетокот на јануари.

Bitcoin, од друга страна, не собори ниту еден врв денес, но неговата цена скокна над 38.000 долари веќе некое време, потенцијално подготвувајќи ја криптовалутата да постави нов рекорд над 41.940 долари (тековниот врв, пријавен на 8 јануари).

Во моментов BTC е тргува за 37.703 $.

Криптовалутата во моментов претрпува прилагодување откако на 8 јануари порасна од 10.000 на над 40 000 долари. Многу институционални инвестиции дадоа голем напредок на активата и продолжуваат да го стимулираат растечкиот интензитет.

Најновиот скок делумно се совпадна со голем трансфер од 14.875 BTC – вреден повеќе од 556 милиони американски долари – од портфолијата Coinbase Pro.

Друг масивен „одлив“ на Bitcoin од Coinbase Pro се случи на 31 јануари, кога за само еден ден беа префрлени повеќе од 15.200 BTC (скоро 500 милиони $) од портфолиото на берзата.

Додека побарувачката за BTC во последно време цвета, нејзината понуда на берзата се намалува, што доведува до пораст на цените.

Поврзани вести

Најлошата недела за Биткоин од март ја намалува вербата во крипто-бумот

Влатко Зорба

Додека сите гледаат во Bitcoin, друга валута расте во сенка: Сега е над 1.200 долари!

Влатко Зорба

Помалку од 24% од целиот Ethereum се држи од централизирани берзи

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!