СТАНДАРД life

Бафет

КРИПТОВАЛУТИ

„Биткоинот нема вредност, тоа е безвредна илузија“: 10 цитати на Бафет за популарната паричка

Влатко Зорба
Ворен Бафет (89), познат инвеститор и шеф на „Беркшир Хатавеј“, со години е еден од најгласните критичари на биткоинот, нарекувајќи го безвреден и ризичен. Фановите...
КОМПАНИИ

„Berkshire“ испрати тешка година, но 2021-ва може да донесе нови можности за Бафет

Влатко Зорба
„Berkshire Hathaway“ испрати разочарувачка 2020 година, но изгледите за 2021 година изгледаат подобро, пишува „Barron’s“. И покрај превирањата на пазарот во март и април, Бафет...
КОМПАНИИ

Бафет има 90 години и 85 милијарди долари во џеб: Овие 4 книги радикално му го смениле животот

msp-admin
Инвестициите никогаш не запираат, дури и кога има кризни години, прашање е само кои средства како котираат во даден момент. Грешки прават дури и најдобрите,...
КОМПАНИИ

96-годишен МИЛИЈАРДЕР ја открива ТАЈНАТА за долг и среќен живот

msp-admin
Потпретседателот на „Беркшир Хатавеј“, Чарли Манџер (96) е најпознат како долгогодишен човек од доверба на инвестициската легенда, Ворен Бафет, чие богатство се проценува на 1,7...
КОМПАНИИ

Бафет инвестира во фармацевтската индустрија, пренесе дел од капиталот од ИТ секторот

msp-admin
Компанијата Berkshire Hathaway на американскиот бизнисмен Ворен Бафет потврди дека продала дел од акциите во „Епл“, а истовремено купила удели во фармацевтските гиганти „Фајзер“, „АбВи“...
ЕКОНОМИЈА

СОВЕТИ ОД МИЛИЈАРДЕР: Парите не купуваат среќа!

Stefanija Kuzmanovska
Ворен Бафет работеше напорно во текот на целиот живот и успеа да заработи богатство на кое многумина му завидуваат. Дури и денес, на 90-годишна возраст,...
КОМПАНИИ

Вакво нешто немам видено 89 години: Бафет објаснува што се случува со светските берзи (ВИДЕО)

msp-admin
Еден од најпознатите светски инвеститори и шеф на конгломератот „Беркшир Хатавеј“, Ворен Бафет, во интервју за „MarketWatch“ рече дека „тој не видел вакви трендови на...