Стандард
КОМПАНИИ

„Berkshire“ испрати тешка година, но 2021-ва може да донесе нови можности за Бафет

„Berkshire Hathaway“ испрати разочарувачка 2020 година, но изгледите за 2021 година изгледаат подобро, пишува „Barron’s“.

И покрај превирањата на пазарот во март и април, Бафет не успеа да ја најде својата следна голема инвестиција и направи само една значајна зделка во 2020 година – купување на десет милијарди долари средства за пренос на природен гас на „Dominion Energy“.

Бафет, исто така, не ги искористи можностите на пазарот по пандемијата. „Berkshire“ беше нето продавач на акции за шест милијарди долари во првите девет месеци од годината.

„Berkshire“ ги продаде своите акции во четирите големи американски авиокомпании во април. Бафет, исто така, продолжи да продава акции во Goldman Sachs во првата половина на 2020 година, скоро го продаде својот удел во JPMorgan и нагло ги намали своите акции во Wells Fargo.

Од друга страна, омилена инвестиција на Бафет во 2020 година беше самиот „Berkshire“, со тоа што компанијата се пресели во откуп на акции од 15,7 милијарди долари во првите девет месеци од 2020 година, вклучително и рекордни 9 милијарди долари во третиот квартал. Ова се споредува со откуп на акции за само 4,9 милијарди долари за цела 2019 година. „Berkshire“ откупи околу 3% од своите акции за првите девет месеци од 2020 година – компанијата има пазарна капитализација од околу 544 милијарди долари.

Акциите на Класа А во „Berkshire“ ја завршија 2020 година по цена од 347.815 долари, заостанувајќи зад 18-процентниот поврат на S&P 500 за годината. Цената на акцијата на компанијата од Класа Б беше 237,5 УСД на крајот на 2020 година.

„Apple“, компанијата во која „Berkshire“ има најголем удел, се претстави силно во текот на изминатата година. Уделот на „Berkshire“ во технолошкиот гигант се проценува на околу 125 милијарди долари врз основа на акциите во компанијата која го производува iPhone во третиот квартал.

„Berkshire“, исто така, има 145 милијарди долари слободна готовина, што им дава на инвеститорите одредена сигурност.

Можно е во 2021 година Бафет да ја најде својата следна голема работа. Две од опциите се Walgreens Boots Alliance и Kroger – водечки компании надвор од најпосакуваните индустрии.

Сè уште е нејасно и дали ова ќе биде годината во која 90-годишниот Бафет ќе одлучи да се повлече од функцијата извршен директор на компанијата, останувајќи нејзин претседател.

Џејмс Шанахан, аналитичар во Edward Jones, рече дека „Berkshire“ може да има корист од подобрувањето на економската состојба во Соединетите Држави, истовремено давајќи можност за одбранбени позиции благодарение на силното салдо.

Поврзани вести

Во европските банки под мораториум се 360 милијарди евра кредити

msp-admin

Пине Чезура: Дрисла не го загадува воздухот со комунален отпад

msp-admin

Ризичниот капитал во САД постави рекорд во 2020 година и покрај пандемијата

Влатко Зорба