Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Десната рака на Ворен Бафет: „Биткоинот е одвратен“

Чарли Мангер, десната рака на милијардерот Ворен Бафет во мултинационалната компанија „Беркшир Хатвеј“, во саботата остро го критикуваше биткоинот нарекувајќи ја криптовалутата „одвратна“ и „спротивна на интересите на цивилизацијата“.

Мангер го стори тоа на годишниот состанок на „Беркшир“.

Сè се одвиваше за време на дел од состанокот со прашања и одговори. Бафет го избегна прашањето за криптовалутата, шегувајќи се дека ќе ги налути сопствениците на биткоин доколку го критикуваше.

Мангер, сепак, не беше толку дипломатски. Тој рече дека ги мрази неодамнешните придобивки на биткоинот, тврдејќи дека валутата е „создадена од никаде“ и дека тоа е начин за плаќање на криминалците.

Но, тој не застана тука.

„Не ја поздравувам валутата што е толку корисна за киднаперите и изнудувачите“, рече Мангер. „Мислам дека целиот проклет развој е одвратен и е спротивен на интересите на цивилизацијата“.

Тој и неговиот шеф и партнер Бафет со години жестоко го критикуваат биткоинот.

Поврзани вести

Најпопуларната дигитална паричка повторно паѓа

Влатко Зорба

По неколку дена во „црвено“, биткоинот повторно бележи раст

Влатко Зорба

SEC може да покрене истрага за Маск за купувањето на Биткоин

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!