Стандард

Влатко Зорба

ЕКОНОМИЈА

Шилегов: Во 2017 година е донесена одлука комплексот „Треска“ да стане туристичка зона

Влатко Зорба
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во вчерашното издание на „360 степени“ зборуваше и за случајот со рекреативниот центар Треска. Тој вели дека за жал,...
ЕКОНОМИЈА

Советот на Општина Центар ќе го субвенционира ЈП „ПОЦ“ за заедничкиот проект „И отпадот има вредност!“

Влатко Зорба
На последната 59-та седница на Советот на Општина Центар донесе Одлука за субвенционирање на ЈП „ПОЦ“ за заедничкиот проект „И отпадот има вредност!“. Со дополнителни...
ЕКОНОМИЈА

Рибароски избран за претседател на Комората на друштва за геодетски работи

Влатко Зорба
На редовно годишно собрание, делегатите го избраа Никола Рибароски за претседател на Комората на друштва за геодетски работи. По изборот тој истакна дека ќе ги...
ПРЕТПРИЕМАЧ

Арсовска: Излезот од кризата ќе се случи побрзо доколку одлуките на институциите одговараат на потребите на граѓаните и стопанството

Влатко Зорба
Бараните мерки за економски спас се базираат на реалните потреби на стопанството кое се соочува со голем број предизвици. Важно е да се зачуваат работните...
БИЗЛАЈФ

Како да го пронајдете и да го постигнете она што го сакате најмногу во животот?

Влатко Зорба
Нема сомнение дека КОВИД-19 предизвика сериозен хаос и дека сè уште не е готово. Во последните месеци, претприемачите мораа да ја користат креативноста. Многу луѓе...
ТЕХНОЛОГИЈА

Нова мода во компјутерските измами: гласовен „фишинг“

Влатко Зорба
Во изјавата објавена минатиот четврток, ФБИ откри дека од декември 2019 година, сајбер криминалците работат заедно на добро изработени кампањи за социјален инженеринг насочени кон...
КОМПАНИИ

КОВИД КАКО ПОДАРОК ​​ОД НЕБО: Заработката на „Морган Стенли“ во 2020 година се зголеми за 50%!

Влатко Зорба
Американската банка „Морган Стенли“ успеа значително да профитира од 2020 година. Има предвидувања за приходите за четвртиот квартал за да се заокружи најдобрата година на...
БИЗЛАЈФ

Лондон размислува да дава по 500 фунти на секој со Ковид-19

Влатко Зорба
Секој во Англија може да добие 500 фунти со позитивен тест Ковид-19. Идејата ја дискутира кабинетот на Островот и е резултат на неодамнешното истражување на...
КОМПАНИИ

Дигитално евро: Дали ќе постои и како може да изгледа?

Влатко Зорба
Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, оваа недела прокоментира дека финансиската институција ќе продолжи да се движи кон воведување на дигиталното евро, кое...
БИЗЛАЈФ

Гејтс прими вакцина против Ковид-19: „Се чуствувам одлично…“ (ФОТО)

Влатко Зорба
Основачот на „Мајкрософт“ и милијардер, Бил Гејтс откри дека ја примил првата доза на вакцина против коронавирусот и им се заблагодари на сите луѓе кои...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!