Стандард

Влатко Зорба

ТЕХНОЛОГИЈА

Идните смартфони на Nokia ќе имаат нови имиња

Влатко Зорба
Глобалната пандемија го принуди HMD Global да го одложи издавањето на неколку нови уреди во текот на изминатата година. Компанијата, исто така, побавно дистрибуира ажурирања...
ЕКОНОМИЈА

Родова анализа на Берза на органите на управување на котираните акционерски друштва

Влатко Зорба
Во функција на зајакнување на општествената свест за постигнување на поголема родова рамнопраност, Македонската Берза изработи кратка анализа за состојбите на овој план кај домашните...
ЕКОНОМИЈА

Македонска берза се приклучи кон иницијативата „Ring the Bell for Gender Equality 2021”

Влатко Зорба
Македонска берза АД Скопје се приклучи кон глобалната иницијатива “Ring the Bell for Gender Equality”, со што за прв пат годинава влезе во друштво на...
ЕКОНОМИЈА

Работодавачи: Неработењето во недела негативно ќе влијае врз продуктивноста и конкурентноста, можни се и отпуштања

Влатко Зорба
Прогласувањето на неделата за неработен ден ќе предизвика финансиски загуби во одредени сектори, ќе ја намали продуктивноста и конкурентноста на компаниите и ќе ги принуди...
ЕКОНОМИЈА

Западен Балкан може да заштеди и до 800 милиони евра со Зелените коридори

Влатко Зорба
Осумдесет проценти од сите камиони користеле Зелени коридори и речиси половина од милион камиони имале корист од приоритетниот премин и поедноставените процедури во 2020 година,...
ЕКОНОМИЈА

Јовановиќ: Каматата што се доби на еврообврзницата е навистина добра

Влатко Зорба
„Јас оваа Влада стално ја критикувам во поглед на економските политики, но во врска со еврообврзницата ќе ја пофалам. Оваа камата што се доби е...
БИЗЛАЈФ

Боледување, додека работите од дома: Дали воопшто постои или со температура седите пред вашиот лаптоп?

Влатко Зорба
Во првите месеци од пандемијата, односно работа од дома, вработените работеа во просек до три часа подолго на ден. Прекувремена работа, напор, напнатост околу Ковид...
БИЗЛАЈФ

Компанија им даде на сите иста плата: Експериментот не заврши добро…

Влатко Зорба
Кога Келвин Бентон ја стартуваше својата компанија за психотерапија „Spill“, тој имаше идеја да им даде на сите иста плата. Тој сметаше дека тоа ќе...
ЕКОНОМИЈА

Македонка меѓу 100-те највлијателни жени во социјално претприемништво во Европа

Влатко Зорба
Македонија има своја претставничка на листата 100 највлијателни жени во социјално претприемништво на Euclid Network. Станува збор за Бистра Кумбароска, основачка на Heartbeats Innovation &...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!