СТАНДАРД life

Патувања

БИЗЛАЈФ

Ковид сертификатите не се потврда за вакцинација, туку за здравствената состојба

Влатко Зорба
Вакцинација, PCR тест или доказ дека некој го прележал Ковид-19 ќе бидат клучните елементи на ЕУ дигиталниот зелен сертификат, познат како Ковид пасош, што ќе...
КОМПАНИИ

„Airbnb“ за патувањата во 2021 година: На што можат да се надеваат туристите?

Влатко Зорба
Платформата за резервации преку Интернет, Airbnb, вели дека се подготвува за „значително“ закрепнување во патувањата, сега кога светот излегува од блокадите наметнати од коронавирусот. Во...
БИЗЛАЈФ

Белата куќа повторно воведе ограничувања за патувања од Европа

Влатко Зорба
Администрацијата на новиот американски претседател Џо Бајден планира повторно да воведе ограничувања за патување за повеќето жители што не се американски државјани и кои неодамна...
БИЗЛАЈФ

Шефот на Airbnb: Патувањата ќе се променат целосно поради пандемијата

Влатко Зорба
Патувањата ќе се променат целосно поради пандемијата на коронавирус, изјави извршниот директор на „Airbnb“, Брајан Чески, предвидувајќи дека луѓето повеќе ќе ги посетуваат помалите градови,...