Стандард

БИЗЛАЈФ

БИЗЛАЈФ

Јапонска авиокомпанија ја претвора флотата во ресторани: Не летаат, но служат луксузни јадења

Влатко Зорба
Во обид да ги ублажи загубите предизвикани од пандемијата на коронавирусот, „Japan Airlines“ одлучи да ја претвори својата флота во ресторани кои служат оброци од...
БИЗЛАЈФ

Швеѓаните го откажаа контроверзниот проект на Бил Гејтс

Влатко Зорба
Шведската вселенска агенција под притисок на групите за заштита на животната средина го откажува геоинженерскиот експеримент за да утврди дали затемнувањето на Сонцето со аеросоли...
БИЗЛАЈФ

Одморалиште од 1,6 милијарди долари изгледа како „град на духови“: напуштени вили, уапсени инвеститори (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Градот-дух во Мисури, кој требаше да стане одморалиште вредно 1,6 милијарди долари, стана вирален последните денови на социјалните мрежи. Неверојатни снимки покажуваат напуштени големи вили,...
БИЗЛАЈФ

Вработените во Германија сакаат да работат помалку

Влатко Зорба
Многу вработени во Германија би сакале да работат помалку, според податоците од студијата на институтот ИФО направена за независната фондација „Бертелсман Штифунг“. Во моментов, 50...
БИЗЛАЈФ

Жените ќе се изедначат со мажите за 136 години

Влатко Зорба
Новиот извештај од Светскиот економски форум (СЕФ) проценува дека постигнувањето глобален родов паритет ќе трае скоро 136 години, во споредба со претходната проценка од околу...
БИЗЛАЈФ

Трамп ја лансира својата платформа 45office.com

Влатко Зорба
Поранешниот републикански претседател Доналд Трамп ја објави својата официјална веб-страница 45office.com, платформа преку која тој ќе остане во контакт со неговите приврзаници и ќе покаже...
БИЗЛАЈФ

„Nike“ поднесе тужба поради „сатанските патики“

Влатко Зорба
„Nike“ поднесе тужба против уметничкиот колектив MSCHF за контроверзните „сатански патики“ кои содржат капка човечка крв. Патиките, кои чинат 1.018 долари, а на кои има...
БИЗЛАЈФ

Американски рапер лансираше патики „со човечка крв“ (ФОТО)

Влатко Зорба
Еден од најпознатите американски рапери, Лил Нес Х, лансираше „сатански патики“ – модификација на познатиот модел „Nike Air Max 97“, со бронзен пентаграм, превртен крст...
БИЗЛАЈФ

Чистата аудио комуникација го зголемува IQ

Влатко Зорба
Нова студија на истражувачи од Универзитетот Карнеги Мелон ја оспорува вообичаената претпоставка дека видео конференцијата е подобра од чистата аудио комуникација за работа во групи....
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!