Стандард

БИЗЛАЈФ

БИЗЛАЈФ

СЗО не ги советува државите да го условуваат патувањето со вакцинација

Влатко Зорба
Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) во петокот ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Комитетот...
БИЗЛАЈФ

Ќерката и зетот на Трамп потрошиле 100.000 долари на даночните обврзници поради тоалет

Влатко Зорба
Иванка Трамп, најстарата ќерка на американскиот претседател Доналд Трамп и нејзиниот сопруг Џеред Кушнер, кој е советник на претседателот, потрошиле повеќе од 100.000 долари, пари...
БИЗЛАЈФ

Шефот на Airbnb: Патувањата ќе се променат целосно поради пандемијата

Влатко Зорба
Патувањата ќе се променат целосно поради пандемијата на коронавирус, изјави извршниот директор на „Airbnb“, Брајан Чески, предвидувајќи дека луѓето повеќе ќе ги посетуваат помалите градови,...
БИЗЛАЈФ

Никој не сака да ги вработи луѓето на Трамп: Вработените во Белата куќа дури не ги примаат на интервју за работа

Влатко Зорба
Поранешниот персонал на Белата куќа обично добива лесно нови работни места по неколку години управување со најголемите кризи во земјата и пошироко. Но, ситуацијата е...
БИЗЛАЈФ

Кои се најдобрите земји за пензија во 2021 година?

Влатко Зорба
Бидејќи пандемијата ги нарушува пензиските планови на милиони луѓе, многумина може да размислат да се преселат во странство за да ги поминат своите златни години,...
БИЗЛАЈФ

Снегот предизвика штета на Мадрид од 1,4 милијарди евра

Влатко Зорба
Градоначалникот на Мадрид Хозе Луис Мартинез-Алмеида вели дека снежното невреме што го погоди Мадрид минатиот викенд предизвика штета на шпанската престолнина вредна 1,4 милијарди евра,...
БИЗЛАЈФ

iPhone 12 може да ја прекине работата на некои пејсмејкери

Влатко Зорба
Истражувачите од Henry Ford Heart and Vascular институтот во САД објавија свое истражување во медицинското списание Heart Rhytm за влијанието на новата генерација на iPhone...
БИЗЛАЈФ

Зошто АМБИЦИЈАТА е убедливо најважна за успех во БИЗНИСОТ?

Влатко Зорба
Успехот во бизнисот и животот ретко доаѓа сам по себе. Обично, потребно е многу работа за успех, а најсилното средство за постигнување на таква цел...
БИЗЛАЈФ

Холивудските филмови со најмала заработка во изминативе 40 години

Влатко Зорба
Заработката на холивудските филмови доживеа огромен пад минатата година, забележувајќи 80% пад во Северна Америка, откако коронавирусот ги затвори кината и филмските студија го одложија...
БИЗЛАЈФ

Рекламираат воздух: Не се фалат со „all-inclusive“ понуда, туку со систем за вентилација

Влатко Зорба
Нов тренд кај хотелиерите е „рекламирање“ на чист воздух, поточно, ланецот хотели и одморалишта „The Leela Palaces“, започна со промоција придружена со пораката „Вдишете ја...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!