Стандард
БИЗЛАЈФ

„Застава 5700“: Мистериозен суперавтомобил кој можеше да стане југословенско Ферари

На крајот на седумдесеттите и почетокот на осумдесеттите, крагуевска „Црвена Застава“ тајно работеше на неколку прототипови на автомобили кои никогаш не влегоа во производство.

Феноменалното спортско купе „Застава 5700 Исо“, чии слики неодамна се појавија на Твитер и привлекоа големо внимание, наводно е произведено во само четири примероци.

Тој прототип бил придвижуван од голем 5,7-литарски В8 мотор со 400 коњски сили. Моќната погонска единица можеше да го „натра“ елегантното „мускулесто“ купе до максимална брзина од 290 километри на час.

Проектот се чинеше толку мистериозен што дури и денес, 40 години подоцна, нема ни трага од четирите автомобили, колку што се наводно направени, а се чини дека нема ни официјална документација.

Поврзани вести

Никој не сака да ги вработи луѓето на Трамп: Вработените во Белата куќа дури не ги примаат на интервју за работа

Влатко Зорба

Новиот вид на корона нема да ги спречи Британците да летуваат во Грција

Влатко Зорба

Чудна ПОНУДА на eBay: Се продаваат НЕСАКАНИ подароци!

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!