Стандард
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: До утре ќе бидат готови протоколите за хотелиерите и угостителите

Министерот за економија, Крешник Бектеши  денеска на прес-конференција, одговорајќи на новинарски прашања, информира дека до крајот на денов или најдоцна утре се очекуваат нови протоколи за работата на хотелиерите и угостителите.

Хотелиерите, напомена министерот, не се затворени со одлука на Владата, но многу е важно и за гостите и за странските туристи да работат согласно протоколите од Комисијата за заразни болести.

– Оваа тема вчера беше дискутирана на владина седница. Го задолживме министерот за здравство да и предложи на Комисијата нови протоколи. Очекуваме денеска или најдоцна утре да имаме такви предлози кои секако би ги усвоиле, имајќи предвид дека хотелите не се затворени со владина одлука. За угостителските објекти кои организираат свадби ќе ја чекаме сугестијата од Комисијата. Убеден сум дека не до крајот на оваа година, туку многу порано би можеле и тие да работат, рече Бектеши.

Поврзани вести

МФ: Интересот на граѓаните за проектот „Купи куќа, купи стан” е голем

Влатко Зорба

САД обезбеди 16 милиони долари за антикорупција, иницијативи за млади и економска конкурентност во земјава

По новите мерки: Музичарите со песна ќе протестираат, угостителите доброволно ќе ги затворат објектите

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!