СТАНДАРД life

кикирики

Храна

Путерот од кикирики е полн со протеини, но треба да се јаде умерено – Еве зошто!

Radmila Tasevska
Путерот од кикирики е уживање кое многу нутриционисти и диететичари го препорачуваат како додаток на смути или како вкусен прелив за појадок или десерт. Сепак,...
Здравје

Кикириките и оревите штитат од прерана смрт

Radmila Tasevska
Половина рака ореви дневно, значи намалување на ризикот од прерана смрт, покажува едно најново холандско истражување објавено во научното списание International Journal of Epidemiology. И...