СТАНДАРД life
Фитнес

Бидете внимателни со внесот на протеини: Премногу може да ги оштети артериите

Протеинските шејкови се еликсир за многу бодибилдери и рекреативци кои сакаат да ги зајакнат или „тонираат“ мускулите и да ја обликуваат својата фигура во теретаните, бидејќи на телото му се потребни протеини за обновување на мускулите и ткивата.

Сепак, ништо не треба да се претерува.

Добивањето повеќе од 22 проценти од калориите во исхраната од протеини, обично од јајца, месо и млеко, може негативно да влијае на стврднувањето на артериите, состојба што на крајот може да резултира со мозочен удар, срцева слабост и срцев удар.

Ова го покажаа резултатите од тестовите направени на лабораториски глувци и луѓе спроведени од Медицинскиот факултет во Питсбург и објавени во списанието Nature Metabolism.

Нашата студија сугерира дека зголемувањето на внесот на протеини во обид да се подобри метаболичкото здравје не е лек.

„Ако претерате, може да ги оштетите вашите артерии“, предупреди професорот по кардиологија и коавтор на студијата, д-р Бабак Разани.

Резултатите од истражувањето на тим експерти од Питсбург покажаа дека леуцинот, есенцијална аминокиселина во протеинот што ги гради мускулите и го активира протеинот познат како mTOR кој ја активира синтезата на мускулните протеини, „непропорционално влијае на започнувањето на патолошките патишта поврзани со развој на атеросклероза и стврднување на ѕидовите на артериите“.

Разaни и колегите забележаа дека нивното истражување покрена дополнителни грижи, како што е прашањето што се случува кога едно лице троши повеќе од 15 проценти од дневните калории од протеини како што е препорачано од USDA (Одделот за земјоделство на Соединетите Држави).

Експертите предупредуваат дека треба да бидете внимателни и да дознаете која е оптималната количина кога тоа вклучува внес на протеини кои влијаат на растот на мускулите, но во исто време не ги оштетуваат артериите.

Поврзани вести

Како „џебната Венера“ останува фит во шестата деценија?

Urednik

(ВИДЕО) Дали знаете што е „абдоминален вакуум“? Одлична вежба за поврзување со вашето тело и ум

Urednik

Интервју со Коцевска: Себе-омалуважувањето е најголем непријател на нашето здравје, соочете со својата убавина и прифатете го вашето тело

Urednik