Таг : салата

Здравје и Храна МАГАЗИН

Треба ли да ја миете пакуваната салата?

Елена Даскалова
Пакуваната салата е одлична за оние кои немаат време да ја приготвуваат и сецкаат. Но, стручњаците предупредуваат на внимание со ваквиот производ. Иако се спакувани...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Салата од цвекло со кикирики за подобра крвна слика

Елена Даскалова
Цвеклото е една од намирниците кои во себе содржат големи количини хранливи материи, благодарение на кои ќе ја подобрите крвната слика, а нема да направи...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Салата идеална за посна слава: Мексиканска домашна

Состојки: – 4 големи црвени пиперки – 200 гр шампињони – 200 гр праз – 200 гр пченка шеќерец од конзерва – 200 гр црвен...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Совршената салата за секоја трпеза

Состојки: – пилешко месо или пилешки гради – зелена салата – шери домат – малку краставица исечена на коцки – 2 лажици кисело млеко –...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Салатата е одличен и здрав оброк, ако не ја зачините со погрешни додатоци

Влатко Зорба
Дури и самиот збор „салата“ асоциrа на здравје, па поради тоа често во нејзе додаваме различни состојки без да обрнеме внимание на порциите, калориите и...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Салата со тестенини и авокадо (РЕЦЕПТ)

user2
Без разлика кој период од годината е, лесната салата е секогаш одличен избор за вкусен и лесен оброк. Потребни состојки: Една краставица Едно авокадо Една...