СТАНДАРД life

Храна

Храна

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ Крофни со сланина кои ќе го натераат секое куче среќно да мавта со опашот

Urednik
Секое куче заслужува добар оброк, а само најблиските ќе добијат ручек подготвен со љубов. Еден таков оброк се крофните со сланина кои ќе го направат...
Храна

Сакате ли „смеш“ бургер? Еве како да го подготвите…

Urednik
„Смеш бргер“ е плескавица која се прави со дробење мелено говедско месо со лопатка, или притискање на скара или тава. „Кршењето“ на месото резултира со...
Храна

Салепот го носи мирисот на Турција: Ароматичен пијалок кој можете да го подготвувате преку целата година

Urednik
Турската кујна е позната по своите зачини, што ја прави специфична и препознатлива. Меѓу другото, има и рецепт за салеп, ароматично топло млеко кое е...
Храна

Емпанади со пилешко: Мексикански „школки“ кои можете да ги јадете во секое време

Urednik
Слатки, солени, со разни сосови, зачини и послужени како што сакате – емпанади, емпандита или пастилјо. Оваа лушпа од тесто исполнета со разни чуда, иако...
Храна

Оригинален италијански рецепт за тирамису: Лесно подгответе го овој „крал на десертите“

Urednik
Легендата вели дека тирамису е најдобар пријател на кафето, што љубителите на овој десерт секако можат да го потврдат. Ова е традиционално италијанско слатко, кое...