Стандард

ЕКОНОМИЈА

ЕКОНОМИЈА

Невработените преведувачи и толкувачи бараат од Владата еднократна финансиска помош

Влатко Зорба
Здружението на преведувачи и толкувачи на Република Северна Македонија, по трети пат пат се обраќа до Владата и до Министерството за труд и социјална политика...
ЕКОНОМИЈА

Во декември раст на депозитите и кредитите

Влатко Зорба
Депозитите во декември забележаа раст на месечно ниво од три проценти, додека кредитите 1,1 отсто. На годишна основа растот изнесува 5,9 отсто кај депозитите и...
ЕКОНОМИЈА

Просечната нето плата во ноември 27.588 денари

Влатко Зорба
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во ноември 2020 година, во однос на ноември 2019 година,...
ЕКОНОМИЈА

НБ: Остварувањата во 2020 година упатуваат на благо забрзување на инфлацијата

Влатко Зорба
Поумерени негативни ефекти од здравствената криза врз економската активност и поповолни движења во домашната економија се забележани во последниот квартал од 2020 година, во однос...
ЕКОНОМИЈА

Поповски предлог на „Орка холдинг“ за член на Одборот на директори на ЗК Пелагонија

Влатко Зорба
Собранието на акционери на ЗК Пелагонија АД-Битола го предложува Александар Поповски за член на Одборот на директори. Тој се избира со мандат до траењето на...
ЕКОНОМИЈА

Поповска: Предлог законот за минерални суровини e во интерес на концесионерите

Влатко Зорба
Измените на законот за минерални суровини има повеќе недостатоци и треба да му претходи поширока јавна расправа, вели во емисијата „Економски Магазин“ на Алсат, Лилјана...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Владата да излезе со бројки колку од едната милијарда евра завршија кај угостителската индустрија

Влатко Зорба
„Во вчерашната изјава Вицепремиерот Битиќи изјави дека е отворен да комуницира дури и со неистомисленици без разлика дали тие претставуваат само мала група на луѓе...
ЕКОНОМИЈА

Стопанска банка: Судската одлука на која дел од приоритетните акционери се повикуваат е неправосилна

Влатко Зорба
„Сите правни постапки што Банката ги води, се целосно поддржани од факти и аргументи, при што Банката се потпира на непристрасноста на судскиот систем, почитувајќи...
ЕКОНОМИЈА

Владата најавува намалување на персоналниот данок во ИТ секторот од 10 на 0 отсто во 2023 година

Влатко Зорба
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев со Амбасадорот на Република Чешка во земјава Мирослав Томан, на денешната прес-конференција ги истакнаа придобивките од...
ЕКОНОМИЈА

Инспекциските служби спровеле 4.817 надзори и контроли, затворени 5 угостителски објекти

Влатко Зорба
Во периодот од 11-ти до 17-ти јануари, од страна на седумте инспекциски служби, се спроведени вкупно 4.817 надзори и контроли. При спроведените надзори, Државниот пазарен...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!