Таг : топ-вести

МАКЕДОНИЈА

МЗ: Шест смртни случаи од коронавирусот во земјава

Берта Китинска
Во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Во текот на прес-конференцијата Институтот за јавно здавје потврди уште 2 позитивни...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Сместените во државниот карантин се прегледани и немаат коронавирус

Берта Китинска
Министерот за здравство Венко Филипче објасни за условите во карантинот за граѓаните кои доаѓаат од странство. – Условите во кои се сместени лицата се добри,...
МАКЕДОНИЈА

Починатиот млад пациент на 31 година е доказ дека вирусот не штеди никого, вели Филипче

Берта Китинска
Починатиот млад пациент на 31 година е доказ дека вирусот не штеди никого, објасни министерот за здравство Филипче. – Момчето било примено на лекување од...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Директорката на охридската болница ќе биде разрешена

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека утре ќе биде разрешена директорката на болницата во Охрид. -Директорката не ја хоспитализирала пациентката од Струга, која почина...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Влегуваме во вториот месец во борбата против коронавирусот, во овој период ќе расте бројот на починати

Берта Китинска
На денешната прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче изјави дека влегуваме во вториот месец во борбата против коронавирусот, во овој период ќе расте бројот на...
Политика

Влада: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ да престане да врши притисок врз институциите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ да престане да врши притисок врз институциите и да престане помошта за граѓаните кои се враќаат во земјата да ја нарекува “уништување...
МАКЕДОНИЈА

Филипче со апел до лицата со хронични заболувања доследно да ги следат мерките за заштита од коронавирусот

Влатко Зорба
„Лицата со одредени хронични заболувања се во поголем ризик од компликации типични за коронавирусот. До нив апелирам да бидат особено внимателни и да ги следат...
МАКЕДОНИЈА

Макпетрол АД целосно ги отстапи капацитетите на хотелот „Макпетрол“ во Маврово за државен карантин

Влатко Зорба
Соочени со овој голем предизвик за зачувување на здравјето на нашите граѓани од пандемијата со Ковид-19, а целосно следејќи ги потребите на Владата и Министерството...
МАКЕДОНИЈА

ВИДЕО ОД ДРОН: Скопје мирно, снимателот вели дека потажно снимање немал

Во текот на вчерашниот ден, за време на полицискито час, камерманот Љубомир Бубе Домазетов го снимаше главниот град со дрон. Под видео записот камерманот Домазетов...