СТАНДАРД life
Фитнес

📽 Тренер вели дека се откажуваме од тренинзите поради една грешка: „Размислете за иднината“

Тренерот за фитнес, Чаз Спакмен неодамна зборуваше за тоа зошто повеќето луѓе ги кршат своите новогодишни одлуки. Тој верува дека не сме доволно концентрирани на менталната страна на нашето патување.„Повеќето луѓе го попречуваат нивниот мозок. Пред да започнете, мора да прифатите дека нема секогаш да се чувствувате мотивирани да ги преземете активностите неопходни за да ја постигнете целта што сте ја зацртале“, рече тој на TikTok, каде што тој споделува совети за градење мускули со повеќе од 300.000 следбеници и губење на масното ткиво.

Спакмен објаснува дека на кондицијата и здравјето треба да гледаме како да одиме на работа.

Одите на работа дури и кога не сте мотивирани, бидејќи тоа е одговорност што ја чувствувате кон себе. Кога ќе почнете да гледате на фитнесот и исхраната на тој начин, ќе го отклучите потенцијалот што ќе ве однесе таму каде што сакате да одите, забележа тој.

@lostandlifting #greenscreenvideo The mental hack that will allow you tocreach your fitness goals #newyearsfitnessgoals #mentalfitness #mentallyfit ♬ original sound – Chaz Spackman

За оние на кои им недостига мотивација, тој ги советува да размислуваат за иднината.

„Успешните луѓе знаат дека вреди да се трудат, дури и кога тоа не го добиваат, бидејќи знаат дека тоа ќе ги стави во подобра позиција во иднина. Еден ден ќе можат да погледнат наназад и да бидат благодарни за жртвите што ги направиле“, заклучи тој.

Поврзани вести

10 фитнес митови и вистини – Дали само стомачните ќе ви донесат рамен стомак, колку трчањето е лошо за колената, а јогата…

Urednik

Вежби кои го намалуваат ризикот од срцеви заболувања за дури 20%: Можете да започнете уште денес

Urednik

Овие активности не бараат многу труд, а ни помагаат да останеме во форма

Radmila Tasevska