Стандард
КОМПАНИИ

„Ерсте“: 2021 е година на просперитет како резултат на три клучни фактори

2021 е година на закрепнување за глобалната економија поради три клучни фактори, вели „Ерсте банка“ во својата анализа.

Благодарение на употребата на првите ефективни вакцини против КОВИД-19, моментално потребните рестриктивни мерки треба постепено да се олеснуваат во 2021 година. Покрај тоа, во 2021 година, глобалната економија ќе ги добие ветровите од континуираната експанзивна монетарна политика на најважните светски централни банки. Покрај тоа, главните економски области ќе добијат поддршка од дарежливи пакети со фискални стимуланси.

Со цел да се добие финансирање од планот за реконструкција на ЕУ, сите земји мора да развијат планови за реформи со Комисијата до април 2021 година. За Италија и Шпанија, тоа е деликатен потфат бидејќи реформите на пазарот на трудот, пензискиот систем и судството се одложени. Затоа, ќе биде предизвик за кревките коалиции на двете земји да одлучат за реформски проекти без да предизвикаат криза.

– Ако ова успее, тогаш гледаме добра шанса дека планот за развој на ЕУ ќе ги подобри среднорочните изгледи за раст во јужна Европа и на тој начин ќе ја зајакне структурата на еврозоната, според „Ерсте“.

Зелената трансформација на економијата, исто така, зема замав. Германија и Франција мора значително да ги зголемат своите напори да ги постигнат целите за емисии во 2030 година. Ова резултира во значителна потреба за финансирање, што го зема предвид планот за развој на ЕУ. Кина ја следи Европа и направи пионерски пресврт во 2020 година и сака да биде климатски неутрална економија до 2060 година.

„Ерсте“ верува дека американската економија ќе има корист од високите владини трошоци откако договорот за стимулации од 900 милијарди долари беше договорен во Конгресот на САД кон крајот на минатата година и проценува дека американската економија ќе порасне за 4,2% во 2021 година, откако минатата година се намали за 3,5%.

Поврзани вести

ТикТок нема да биде забранет во САД, Трамп го одобри договорот

msp-admin

Бонусот на шефот на Apple значително се намалува

msp-admin

Анѓушев: Законот за финансиска поддршка на инвестиции е атрактивен и привлекува голем интерес во светот (ВИДЕО)

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!