Таг : бомба

Хроника

Мерки на претпазливост за лицето осомничено за лажна дојава за бомба во „Сити мол“

Влатко Зорба
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерки на претпазливост за едно лице, осомничено дека сторило...
Вести СВЕТ

Тројца војници загинаа во експлозија во Пакистан

Тројца членови на безбедносните сили на Пакистан загинаа, а петмина се повредени кога експлодирала бомба во југозападниот дел на земјата, соопштија пакистанските власти. Бомбата била...
Вести СВЕТ

Експлозија на автомобил-бомба во Кабул, најмалку седуммина загинати

Најмалку седум лица загинаа утринава, а уште најмалку седуммина други се повредени, во експлозија на автомобил-бомба во авганистанската престолнина Кабул, во текот на утринскиот сообраќаен...
СВЕТ

Сирија: Експлозија на автомобил-бомба, има загинати

Ивана Рамаданова
При експлозија на автомобил-бомба загинале најмалку осум цивили во североисточниот дел на Сирија, во близина на градот Тал Абијад, кој е под контрола на Турција,...
Политика

Шекеринска за „бомбата“: И самите покажаа колку не сме исти

Влатко Зорба
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска реагираше на денешното објавување на „бомбата“ од страна на „Ел Чека“, на кој се слуша гласот на вицепремиерката Радмила Шекеринска...
Политика

„Ел Чека“ со нова бомба, овој пат таргет е Шекеринска

Влатко Зорба
На социјалните медиуми денеска е објавен нов нелегално прислушуван разговор на кој, како што тврди „Ел Чека“, се слуша гласот на вицепремиерката Радмила Шекеринска и...