Таг : филхармонија

Култура МАКЕДОНИЈА

Концерт „Ана Кап, Џијан Емин и Гудачи“ во Филхармонија

Во Камерната сала на Филхармонија вечер концерт ќе има  француското трио „Ана Кап“, заедно со македонскиот диригент и композитор Џијан Емин, како и со гудачки...
Култура

„Мистична деветка“ – концерт на Филхармонијата со виолинистката Фросина Богданоска

Влатко Зорба
„Мистична деветка“ е насловен вечерашниот концерт на Филхармонијата. Како солист ќе настапи македонската виолинистка со меѓународна кариера Фросина Богданоска, која ќе го изведе Концертот за...
Култура

Концерт „Кина се сретнува со Западот“ вечерва во Филхармонија

Влатко Зорба
Светски познатиот хор на Националната кинеска опера вечерва во Националната филхармонија ќе одржи гала-концерт насловен „Кина се сретнува со Западот“. Хорот ќе настапи во придружба...
Култура

Настап на кинеската пијанистка Зи Зи по повод 75-годишнината од формирањето на Филхармонијата

Влатко Зорба
По повод 75-годишнината од формирањето, вечерашниот симфониски концерт на Филхармонијата е симболично насловен „Среќен роденден“, а како солист ќе настапи кинеската пијанистка Зи Зи. Со...