Таг : насилство

Регион

Јеремиќ: Насилството во Србија станува се поизразено

Влатко Зорба
Претседателот на Народната партија на Србија, Вук Јеремиќ, изјави денеска, по повод лепење навредливи постери низ зградата каде што живее со своето семејство, дека во...
МАКЕДОНИЈА

Заев по повод Меѓународниот ден на ненасилство: Со зборови и со дијалог секогаш се доаѓа до решение

Берта Китинска
Премиерот Зоран Заев по повод Меѓународниот ден на ненасилство повика да се спротиставиме на насилството и да ја раскажуваме нашата убава македонска приказна по која...
МАКЕДОНИЈА

Јанакиески доби условна казна, а Груевски е осуден на казна затвор од 1 година и шест месеци за „Насилство во Центар“

Берта Китинска
Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески доби условна казна, затвор  за случајот „Насилство во Центар“. Додека пак поранешниот премиер кој е во бегство...
МАКЕДОНИЈА

Денеска пресуда за Миле Јанакиевски за случајот „Насилство во Центар“

Берта Китинска
Напладне во Kривичниот суд во Скопје ќе биде изречена пресудата во случајот „Насилство во Центар“. По четири години судски процес ќе биде изречена пресудата  каде...
МАКЕДОНИЈА

Одбраната на Јанакиески бара да се повлече обвинението во „Насилство во Центар“

Берта Китинска
Димитар Дангов адвокатот на Миле Јанкиевски, на денешното рочиште во случајот „Насилство во Центар“ му предложи на Обвинителството да го повлече обвинението бидејќи не се...
СВЕТ

Берлинската полиција се подготвува за можно насилство на протестите против мерките

Stefanija Kuzmanovska
Полицијата се подготвува за можно насилство на протестите во Берлин овој викенд, додека активистите кои се противат на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот...
МАКЕДОНИЈА

Семејното насилство е во подем во време на кризи: „Молчењето не е решение“

Берта Китинска
Акциајта „Молчењето не е решение“ има за цел да го подигне нивото на свеста за семејното насилство во време на кризи, епидемии и пандемии. „Најчести...
ЕУ

ЕУ формира центар за борба против насилството врз децата

Stefanija Kuzmanovska
Годинава има „вистински бум“ на интернет-педофилска порнографија, а само преку Интернет минатата година биле пресретнати 725.000 пораки поврзани со насилство врз деца, пишува онлајн магазинот...
Политика

Во текот на животот, една од три жени е жртва на физичко или сексуално насилство

Влатко Зорба
Мирот во нашиот свет почнува со мир во домот, изјави неодамна генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш во својот повик за глобален прекин на...
ЕУ

Портпаролката на ЕК: Прекумерна употреба на сила во Белград

Влатко Зорба
Портпаролката на Европската комисија, Ана Писонеро, вели дека настаните во Србија во последните два дена предизвикуваат загриженост и дека какво било прекумерно користење на сила...