Таг : Тимоние

Политика

Тимоние за состојбата во медиумите: Да се надмине големата политичка поларизација за сметка на професионалноста

Влатко Зорба
Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, денеска се сретна со францускиот амбасадор во државава Кристијан Тимоние со кого разговарале за заложбите на...
Политика

Тимоние: Важно е да биде донесен Законот за јавно обвинителство

Влатко Зорба
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние вели дека е важно да се донесе Закон за јавно обвинителство, како и оти влезот на земјава во Европската Унија зависи...
Компании и пазар

Тимоние се интересира за учеството на француски компании во проекти во државава

Stefanija Kuzmanovska
Францускиот  амбасадор Кристијан Тимоние на денешната средба со директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов се интересирал за соработката на француските компании со...
МАКЕДОНИЈА

Мизрахи и Тимоние разговараа за борбата против поделбите

Берта Китинска
Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи оствари средба со Амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние. На средбата, како што соопшти МТСП, се разговараше и...
МАКЕДОНИЈА Политика

Тимоние: Постојат големи очекувања, но Европската Унија сама по себе не може да има улога на спасител

Никола Поповски
Верувам дека постојат големи очекувања, но знаете, Европската Унија сама по себе не може да има улога на спасител. Таа е подготвена и има обврска...
Политика

Заев – Тимоние: Добро е да дадеме дополнителен аргумент пред ЕУ со усвојувањето на Законот за Јавно обвинителство

Влатко Зорба
Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ денеска се сретна со амбасадорот на Франција во Република Северна...
Политика

Спасовски на средба со Тимоние: И преодната Влада активно ги продолжува реформите

Влатко Зорба
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, имаше средба со амбасадорот на Француската Република во земјава, Кристијан Тимоние. Упатени се честитки до премиерот...
Политика

Тимоние: Сакаме кандидатите за членство во ЕУ да бидат доволно силни, за да можат граѓаните да ја контролираат својата влада

Влатко Зорба
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние денеска пред членовите на Националниот совет за евроинтеграции истакна дека никој не треба да ги оспорува намерите на Франција за интегрирање...
МАКЕДОНИЈА

Министерот Османи: Новата методологија го раздвижува процесот на преговори

Ивана Рамаданова
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјава, Кристиан Тимоние. На средбата беше разговарано за нон-пејперот подготвен од страна...
Политика

Тимоние: Правната држава има клучна улогa во интегративниот процес на земјата во ЕУ

Влатко Зорба
„Правната држава има клучна улогa во интегративниот процес на земјата во ЕУ. Франција ќе го поддржи Уставниот суд да може што подобро да се вклопи,...