Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Позната цената и датумот на објавување на новиот „PlayStation 5“

Јапонската компанија „Сони“ објави дека ќе ја лансира следната генерација на конзоли за видео игри „PlayStation 5“ во ноември.

Јапонската компанија објавила дека новата генерација на конзолата ќе чини 499,99 американски долари за верзијата со диск-драјв и 399,99 долари без драјв, објави Ројтерс.

Новата конзола ќе се појави на пазарите во САД, Јапонија, Канада, Мексико, Австралија, Нов Зеланд и Јужна Кореја на 12 ноември, додека ќе биде достапна во другите делови на светот седум дена подоцна – на 19 ноември.

„Сони“ ќе се приклучи на трендот на „покачување“ на цените, бидејќи наведе дека игрите за PS5 ќе чинат 70 долари наместо досегашните 60.

Поврзани вести

Познати карактеристиките на првиот 5G таблет на Samsung

msp-admin

Huawei: Не треба да го менуваме Android со друга платформа

msp-admin

Samsung објави ново софтверско ажурирање за Galaxy S10e, S10, S10+ и S10 5G

msp-admin