Стандард
ЕКОНОМИЈА

Како инстант нудлите станаа најголемиот јапонски изум во 20 век?

Најголемиот изум на Јапонците во 20 век како тие сами кажуваат се инстант нудлите. Оваа храна е создадена како одговор на недостаток од храна во повоената Јапонија и од тогаш станува одлика на човечката исхрана ширум светот.

Инстант нудлите се најбрзо и наједноставно јадење кое некогаш е измислено. Генијот кој се наоѓа зад нив е Јапонецот Момофуку Андо.

Во повоената Јапонија немало многу храна а до свежи нудли било тешко да се дојде. Така тој направил нудли користејќи брашно, сол и вода, па ги испржил. Кога ќе се исушат може да траат со месеци.

Првиот пакет пилешки парчиња Момофуку ги продал во 1958 година за цена од 35 јени. Денес тоа би било 5 долари.

И покрај цената, продажбата растела а во 1971 година Момофуку дошол до уште една идеја – нудли во чаша.

На Запад станале омилено јадење на студентите, а на Исток станале неизоставен дел во бројни менија.

Во денешно време секоја година се продаваат 103 милијарди пакувања на инстант нудли.

Поврзани вести

Деспотовски: Доставени рекорден број инвестициски планови, ќе се бара модел за поддршка и на големите бизниси

Ангеловска: Внимателност со какви било промени кај ДДВ, евентуални интервенции по детална анализа

Се докапитализира Развојната банка за спроведување на КОВИД-19 мерките

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!