Стандард
ЕКОНОМИЈА

Намалена стапката на невработеност на 16,6 отсто

Стапката на невработеност во четвртиот квартал лани изнесува 16,6 отсто и е намалена во однос на третиот квартал, кога изнесуваше 17,1 отсто. Стапката на активност во последното тримесечие од минатата година е 57,5, а стапката на вработеност 47,9, објави денеска Државниот завод за статистика.
Во четвртиот квартал годинава активното население во државава изнесува 968 604 лица, од кои вработени се 807 362, а 161 242 лица се невработени.

Од невработените лица, 33.508 се со високо образование, 71.914 со средно четиригодишно образование, 12 931 со средно тригодишно, а со основно образование се 34.869 лица.

Податоците покажуваат дека најголем вработувач е преработувачката индустрија каде се вработени 161007 лица.

Стапката на невработеност во четвртиот квартал е намалена на историски најниско ниво од 16,6% согласно објавените податоци на Државниот завод за статистика.Истовремено активното население во четвртото тримесечје е зголемено за 11.000 лица во однос на истиот период лани.Само преку премостување на јазот помеѓу понудата и побарувачката на пазарот на труд може да се зголеми вработеноста во земјава, а тоа може и се постигнува преку активните мерки за вработување. Поддршката на конкурентноста на приватниот сектор придонесува кон нови инвестиции кои креираат нови работни места.

Gepostet von Nina Angelovska am Freitag, 6. März 2020

 

Поврзани вести

Лукаревска:  Апликацијата „Мој ДВВ“ е успешна мерка која ја користат 304.912 граѓани

Битиќи и Тунџев го промовираа новиот Национален Геопортал

Влатко Зорба

Професор Треновски: Да се воведе корона-данок, по примерот на воениот данок од 2001- ва

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!