Стандард
ЕКОНОМИЈА

Трајанов за законот за дивоградби: Нема да дозволиме амнестија на криминалите на претходните власти

Лидерот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов, вели дека законот за легализирање на дивоградбите очигледно е договор мегу двете најголеми партии произлезен од тет а тет средбата Заев – Мицкиоски

Ако СДСМ и ВМРО ДПМНЕ пак го стават на гласање истиот закон што не го потпиша претседателот Стево Пендаровски, петте пратеници од помалите партии ќе го блокираат со амандмани.

– Ние не сме против одредена категорија на дивоградби и граѓани да добијат шанса за легализација, но нема да дозволиме легализирање на хациенди и базени во заштитени подрачја. Нема да дозволиме амнестија на криминалите на претходните власти и продолжување на институционалниот криминал кој периодично завршува со нова амнестија во парлементот и никој за ништо да не одговара за упад во правниот систен, дерогирање на законот за кривична постапка и наградување на богатите и урбаната мафија. Ние како коалициони партнери во власта не сме информирани од Заев што договорил со Мицкоски, но таквите дилови на водачи на племенски заедници мене како пратеник не ме интересираат – изјави Трајанов во емисијата „Стадион“ на Радио Канал 77.

Поврзани вести

Влада: Во тек е исплатата на еднократната финансиска помош 6.000 денари

Берта Китинска

Ангеловска-Бежоска: Доколку сите го дадеме максимумот во остварувањето на целите, напредокот ќе биде неизбежен

Заев и Бесими на средба со „Интелиџент сенсинг солушн“ за можна инвестиција во С.Македонија

Влатко Зорба