34.8 C
Скопје
23 септември, 2023
СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Царовска: Се обработуваат приговорите на граѓаните за платежните картички, средствата на нив не можат да се донираат

Приговорите на граѓаните за платежните картички се разгледуваат Министерството за финансии и Генералниот секретаријат ги обработуваат и штом ќе имаат сумарни податоци, ќе излезат и ќе ја известат јавноста, рече денеска вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска.

Царовска не кажа на што точно се однесуваат приговорите.

-Важно е дека приговорите пристигнуваат, се создадоа можности сите граѓани кои сметаат дека се онеправдани да поднесат приговор до институциите. Министерството за финансии и Генералниот секретаријат ги обработуваат и веројатно штом ќе имаат сумарни податоци ќе излезат и ќе ја известат јавноста транспарентно за каков тип приговори станува збор. Секако, групирањето на приговорите е многу важно, колку од нив се позитивно решени, колку не. Се бараат и докази да се приложат кон приговорот и на тој начин да може да им се обезбеди правото доколку им следува, а институциите направиле одредени технички пропусти, истакна Царовска, одговорајќи на новинарски прашања по презентацијата на резултатите од јавниот повик „Стартапувај 2″.

Таа уште еднаш нагласила дека е важно институциите што ја спроведуваат ревизијата и примањето на приговорите, да ја известуваат јавноста за целиот процес.

„Токму затоа посочувам дека Министерството за финансии и Генералниот секретаријат кога ќе имаат информации, ќе излезат јавно и транспарентно како и досега“, потенцира Царовска.

На прашањето како ако некој сака, може да ги донира средствата, вицепремиерката потсети дека картичките се персонализирани и единствениот начин е тие да се вратат назад.

Поврзани вести

Раст на кредитите и депозитите во декември минатата година

Stefanija Kuzmanovska

Цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 0,50 денари

Влатко Зорба

Грција ја продолжи забраната за авионско, железничко и копнено поврзување со Северна Македонија