СТАНДАРД life
Фитнес

Вежби кои го намалуваат ризикот од срцеви заболувања за дури 20%: Можете да започнете уште денес

Вежбањето го намалува ризикот од срцеви заболувања и придонесува за подолг и поздрав живот, тоа е веќе познато. Доколку веќе практикувате некоја физичка активност или размислувате да започнете фитнес рутина, новото истражување може да биде совршена препорака за вас, пишува The Healthy.

Една неодамнешна студија, објавена во рецензираното научно списание Атеросклероза, од истражувачи од Универзитетот Тулан (во соработка со Универзитетот Харвард) се фокусираше на одредена форма на вежбање што беше изненадувачки ефикасна за здравјето на срцето, дури и на ниски нивоа: а тоа е качување по скали .

Научници ја смислија вежбата

Студијата анализираше голема група на возрасни од базата на податоци на UK Biobank, сеопфатна база на податоци од повеќе од 450.000 возрасни лица во Велика Британија на возраст меѓу 40 и 69 години. Оваа база на податоци следи различни метрики и промени во здравјето на учесниците со текот на времето.

Колку треба да вежбате?

Резултатите од студијата покажаа дека луѓето кои се качувале повеќе од пет ката дневно, што е да речеме 50 скалила, имале 20% помал ризик од коронарна срцева болест, мозочен удар и слични компликации. Лу Чи, д-р, коавтор на студијата и професор на Факултетот за јавно здравје и тропска медицина на Универзитетот Тулан, вели: „Кратките периоди на качување по скали со висок интензитет се временски ефикасен начин за подобрување на кардиореспираторната кондиција. .

Ако почнете да вежбате, продолжете така

Податоците за студијата беа собрани во просечен период на следење од 12 години. Се покажало дека луѓето кои се качувале повеќе скали имале помал ризик од срцеви заболувања. Исто така, беше откриено дека ако веќе вежбате редовно качување по скали, важно е да го задржите тоа ниво на активност, бидејќи студијата покажала одредени недостатоци кај оние кои ја прекинале практиката.

Всушност, оние кои престанале да се качуваат по скали имале значително поголем ризик од срцеви заболувања за време на студијата, што е неверојатно 32% поголем ризик во споредба со оние кои воопшто не се качувале по скали.

Качувањето по скали може да биде особено ефикасно, дури и со помалку чекори, бидејќи ги зафаќа големите мускули на нозете, најголемата мускулна група која овозможува брзо движење на кислородот низ телото, а истовремено е вежба за сила и кардиоваскуларна вежба.

Подготовки за вежбање

Сепак, како што истакнува Лаура Вилијамс Бустос, фитнес експерт со магистерски студии по спортски науки, качувањето по скали може да биде предизвик.

Важно е да се загреете и да започнете полека кога ја воведувате оваа вежба во вашата дневна рутина.

Интегрирањето на качувањето по скали во вашиот живот, како на пример користење на скалите додека извршувате работи или ја посетувате канцеларијата, е одлична идеја, но не се обидувајте да спринтирате на 12 ката првиот ден.

Поврзани вести

Како до стегнат задник – со овие 3 лесни вежби!

Radmila Tasevska

На што навистина треба да внимавате кога вежбате за време на екстремни жештини?

Urednik

Интервју со Коцевска: Себе-омалуважувањето е најголем непријател на нашето здравје, соочете со својата убавина и прифатете го вашето тело

Urednik