Стандард
КОМПАНИИ

„Southwest Airlines“ го одложува служењето алкохол поради инциденти со патници

Американската авиокомпанија Southwest Airlines објави дека, поради зголемениот број на инциденти со патници, го одложува служењето алкохолни пијалоци за време на летот.

Компанијата планираше да продолжи со продажба на алкохолни пијалоци следниот месец на летови кон Хаваи, а во јули и на други, но синдикатот на стјуардесите реагиршае на оваа одлука.

Како одговор, портпаролот на компанијата Крис Мајнц рече дека продажбата на пијалокот е одложена „поради неодамнешниот пораст на инцидентите ширум индустријата со патници кои го нарушуваат патувањето“.

Авиокомпанијата не одреди нов датум за почеток на продажбата на алкохол, рече тој.

Патник нападнал стјуардеса

Претседателот на синдикатот на стјуардесата Лин Монтгомери изјави дека имало 477 случаи на „лошо однесување“ од патници во авионите на Southwest Airlines од 8 април до 15 мај.

Членството во синдикатот е загрижено за планот на компанијата да продолжи со продажба на алкохолни пијалоци во авиони, што само може да го зголеми проблемот.

Монтгомери го покрена ова прашање откако стјуардеса минатата недела беше удрен со тупаница во лицето од 28-годишен патник осомничен за предизвикување сериозна повреда.

Полицијата не соопшти дали патникот бил пијан.

Поврзани вести

Битиќи: Успехот на домашните компании ќе се пресликува и во благосостојбата на нашето општество

msp-admin

Цените на недвижнините во Хрватска вртоглаво растат, во Загреб достигнаа 5.000 евра за квадрат!

Влатко Зорба

TrendForce: Huawei ќе испадне од топ 6 на производители на смартфони

Влатко Зорба