СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Автопаркот на Елон Маск: Што вози основачот на Tesla?

Елон Маск многу почесто се наоѓа во медиумите со неговите футуристички идеи или некои негови скандалозни говори. Сепак, ретко е да се пишува за неговиот живот надвор од Tesla и Space X, и повеќе за начинот на кој ги троши парите.

Иако најверојатно ќе биде виден како вози Model S од својата компанија, Маск има богат автопарк, исполнет со разни луксузни модели низ годините.

„Бизнис инсајдер“ раскажува што има во неговата гаража.

Првиот автомобил на Елон бил BMW 320i, изработен во 1978 година. Тој за „Форбс“ изјави дека го купил во 1994 година за 1.400 долари. Претприемачот го вози само две години пред буквално да се распадне.

Jaguar E-Type од 1967 година

Кога имал само 17 години, Маск добил на подарок книга за класични кабриолети како подарок. Оттогаш на него му се допаѓа Jaguar E-Type и си кажува себеси дека еден ден ќе купи еден. Ова се случува откако тој го добил првиот бонус од 40,000 американски долари од неговата компанија Zip2.

McLaren F1 по добра зделка

Откако го продал PayPal, Елон Маск купува McLaren F1. Тој неколку години активно го вози и патуваше со него од Лос Анџелес до Сан Франциско. Сепак, пред неколку години автомобилот го продал за скоро 1 милион долари.

Lotus Esprit на ЏејмсБонд

Во 2013 година, Маск го купи Lotus Esprit, кој беше користен во филмот за Агентот 007, „Шпионот кој ме сакаше“, снимен во 1977 година. Тој успеа да го купи за 920.000 долари.

Audi Q7, кој го инспирирал Маск за вратите на Model S

Во 2012 година, „Форбс“ забележал дека Маск управува Audi Q7. Подоцна, тој бил инспириран за вратите на Model S, кои се отвораат нагоре.

Модифициран BMW M5

Во 2007 година, Маск купува ваков спортски автомобил кој беше модифициран – малку поширок и со различен дизајн.

Porsche 911, купено во 2012 година;

Подарок од пријател – Ford Model T;

И, се разбира, Tesla – Model S, Model 3, Model X и Cybertruck.

Поврзани вести

BMW планира двојно да ја зголеми продажбата на целосно електрични возила во 2021 година

Влатко Зорба

Автомат клубовите Астра донираа медицинска опрема вредна 20.000 евра на болницата во Тетово

msp-admin

Стопанска комора: Недостасуваат работници кои што ќе работат во ресторани и хотели