Таг : Европска унија

ЕУ

Вирусот го доведува во прашање опстанокот на Европската унија

Stefanija Kuzmanovska
Европската унија ќе се соочи со прашањето за опстанок доколку од кризата со коронавирусот не излезе обединета, рече францускиот државен секретар за европски прашања Амели...
МАКЕДОНИЈА

Добив информации дека на 26 март ќе добиеме зелено светло од ЕУ, вели Пендаровски

И покрај состојбата во Шпанија, која е високоризична држава, на 17 овој месец закажаа седница, која дел ќе биде преку видео линк, а на која...
Забава МАГАЗИН

Тамара во новата кампања на ЕУ настапи во Брисел, Лондон и Амстердам

Европската унија вчера на своите социјални мрежи го објави видеото со Тамара Тодевска, кое е дел од кампањата „Европејците што прават разлика“. Кампањата има цел...
МАКЕДОНИЈА

Николова достави декларација за максимална заложба за забрзување на европската интеграција

Александар Тодески
Пратеничката од ЛДП, Јулиана Николова, до Собранието доставува декларација со која новиот парламентарен состав и новата влада, кои ќе бидат избрани на 12 април ќе...
МАКЕДОНИЈА Политика

Ако сакаме во ЕУ, мора да бидеме правна држава, смета претседателот

Елена Даскалова
Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, изјави дека мора да имаме правен исход за „Рекет“ и сите останати случаи кои потекнуваат од снимките, бидејќи тоа е...
ЕУ

Етингер ги отфрли наводите дека Германија би плаќала двојно повеќе за идниот буџет на ЕУ

user4
Еврокомесарот задолжен за буџетот, Гинтер Етингер, на прес-конференција денеска ги отфрли наводите дека Германија би плаќала двојно повеќе за идниот буџет на ЕУ доколку се...
МАКЕДОНИЈА

Заев: ЕУ знае дека нашето место е во европското семејство

user4
Претседателот на СДСМ и актуелен премиер, Зоран Заев, на својот фејсбук профил изрази голема благодарност до Европскиот Парламент за донесената резолуција со која се бара...
ЕУ

ЕУ ќе воведе реципрочни мерки како одговор на царините на САД

user4
Европска комисија денеска најави дека планира да воведе реципрочни мерки како одговор на царините на САД, што се воведени поради субвенционирање на Ербас. – Жалиме...
ЕУ

Џонсон е уверен дека пратениците ќе го поддржат договорот за Брегзит

user4
Британскиот премиер Борис Џонсон истакна дека е уверен дека британските пратеници на вонредното заседавање на парламентот во сабота ќе го поддржат договорот за Брегзит кој...