Таг : Факти

СВЕТ

Седумте најважни факти за коронавирусот до кои e дојдeно од почетокот на пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Откако на крајот на 2019 година се појави во кинескиот град Вухан, коронавирусот зарази 20,8 милиони луѓе ширум светот, од кои 750.000 починаа. Кога се...
Технологија

Фејсбук: Стартуваше Програмата за проверка на факти од трети страни во Македонија

Влатко Зорба
Како дел од борбата против дезинформациите на Фејсбук, компанијата оствари соработка со независни проверувачи на факти од трети страни ширум светот, кои ја прегледуваат и...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Факти и заблуди за мигрените

Елена Даскалова
Мигрените се неподносливи главоболки кои често се проследени со апсолутна неможност за непречено функционирање и извршување на секојдневните обврски. Но, реалноста е дека постојат многу...
Забава МАГАЗИН

Се што не сте знеле за Камерон Дијаз

„Мислам дека најубавите моменти во животот ми се случија зошто немав деца“, изјавила во една прилика актерката Камерон Дијаз за која во минатите години новинарите...
Политика

Петров на трибина во Гостивар: Фактите ги потврдуваат успесите на СДСМ (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Потпретседателот на СДСМ, Коста Петров на денешната граѓанска трибина во Гостивар посочи дека факт е дека партијата направи се за влез во ЕУ, но и...
Забава МАГАЗИН

13 факти кои не сте ги знаеле за Леонардо ди Каприо

Денеска, 11 ноември, Леонардо ди Каприо го прославува својот 45 роденден. Низ годините на работа има дојдено до статус на вистински актер за кого режисерите...