Таг : изложба

Забава МАГАЗИН

Бритни Спирс ќе ја има првата самостојна изложба

Бритни Спирс може да се пофали со уште еден талент. Освен што пее, глуми, танцува и дизајнира облека, таа во 2017 запловила во сликарските води....
Култура МАКЕДОНИЈА

Уметникот Страхил Петровски имаше изложба во Њујорк

Уметникот Страхил Петровски со мултидисциплинарниот проект „ACTION / REACTION / WOR(L)D” се претстави во Македонскиот културен центар (Gallery MC) во Њујорк, со поддршка од Министерството за култура....
Култура

Нада Прља со „АдаН во градот на огнот“ во МСУ

Влатко Зорба
Утревечер, со почеток во 20 часот во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложба на Нада Прља со наслов „АдаН во градот...
Култура

„Скопје одново“: Интернационализам, уметност, солидарност

Влатко Зорба
Вечерва, во Музејот на современата уметност – Скопје се отвора изложбата „Скопје одново“. Со почеток во 20 часот, поставката ќе биде отворена за сите посетители,...
Култура

Изложбата „Скопје, одново” ја раскажува историјата на колекцијата на МСУ – Скопје

Влатко Зорба
На 18 ноември, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје, ќе биде отворена изложба со наслов „Скопје одново“, која во...
Култура

Ретроспективната изложба „Локалитет бр. 5“ во Стоби

Влатко Зорба
Ретроспективната изложба насловена „Локалитет бр. 5“ на уметникот Љубомир Милошески од Струга ќе биде отворена попладнево во археолошкиот локалитет „Стоби“. Изложбата претставува заокружување на 20-годишното...
МАКЕДОНИЈА

Отворени изложбите МАКИНОВА 2019 и ЕКОНОВА 2019 под покровителство на претседателот Пендаровски

Влатко Зорба
Денеска во Музејот на Град Скопје традиционално по 40-ти пат беше отворена традиционалната и најголема Меѓународна изложба МАКИНОВА 2019 и по 17-ти пат изложбата ЕКОНОВА...
Култура

Се отвора изложбата „Бау1хаус“ на берлинскиот фотограф Жан Молитор

Влатко Зорба
Утревечер, со почеток во 20 часот, во Музејот на современа уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Бау1хаус“ на берлинскиот фотограф Жан Молитор. Изложбата се...
Култура МАКЕДОНИЈА

Изложба „Есенски салон“ во Уметничката галерија во Тетово

Maja_Serafimova
Колективна изложба „Есенски салон“ на 15 уметници членови на Здружението „Арт Полог“ беше свечено отворена вчера во Уметничката Галерија во Тетово. Претставените дела ќе бидат...
Култура

Во Битола отворена изложбата „All is dream” на уметникот Илиана Петрушевска

Влатко Зорба
Во НУ Завод и музеј-Битола поместена е изложба „All is dream” чиј автор е Илиана Петрушевска, графички дизајнер во НУ Музеј на современата уметност –...