Таг : Карпош

Скопје

Карпош донира облека за социјално најзагрозените

Влатко Зорба
Општинската администрација на Карпош спроведе хуманитарна активност за собирање на облека за социјално – загрозените лица и домаќинства кои живеат на наша територија. Имено, изминативе...
Скопје

Карпош: Во тек се координативни активности со ЈП „Градски паркинг“ за спроведување на регулација на паркингот

Влатко Зорба
Карпош веќе трета година по ред им овозможува на своите сограѓани да учествуваат во креирање на Буџетот на Општината. Во таа насока, локалната самоуправа на...
Скопје

Симболично новогодишно украсување во Карпош, поголемиот дел од средствата сепренаменуваат за прочистувачи на воздух

Влатко Зорба
Во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници, општина Карпош се подготвува за симболично украсување на неколку пофреквентни локации, со тоа што значително се намалени буџетските...
Скопје

Карпош ги отстранува недоличните пораки кои шират говор на омраза

Влатко Зорба
Во рамки на „Деновите на Општина Карпош“, комуналните служби организираа викенд – акција за отстранување на несоодветни натписи и пароли на дел од јавните површини...
МАКЕДОНИЈА

Аеродром, Карпош и Центар остануваат општини со најголем број активни случаи на Ковид

Влатко Зорба
Најновите податоци што вечерва ги објави Министерството за здравство покажуваат дека Скопје останува град со најголем број на активни случаи на Ковид-19 од кои најмногу...
МАКЕДОНИЈА

Центар и Карпош близу 400 активни случаи на корона, Аеродром рекордер со 452

Влатко Зорба
Во последните 24 часа направени се 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на Ковид-19, информира вечерва Министерството за здравство. Институтот за јавно здравје...
Скопје

Поефикасна администрација која одговара на потребите на карпошан

Берта Китинска
Спречување на корупција на локално ниво, процедурите на работа на општинската администрација, овозможување на правна помош за граѓани кои препознале корупција/конфликт на интереси, беа дел...
Скопје

Исчистена депонијата во Момин Поток во Општина Карпош

Влатко Зорба
Комуналните служби на Општина Карпош ја исчистија депонијата во Момин Поток, во должина на главната сообраќајница кај индустриската зона. Како што информира Општина Карпош, исчистен...
Скопје

Улицата Никола Парапунов во Карпош 4 доби нов лик

Берта Китинска
Со ноќното бележење на улицата Никола Парапунов во Карпош 4, завршена е реконструкцијта на коловозот на потегот од крстосница со булевар Илинден до крстосницата со...
Скопје

Основните училишта во Карпош подготвени за почетокот на новата учебна година

Влатко Зорба
Поставени насоки на движење, дезинфекциони бариери, креативни упатства, клупи на растојание, ново – адаптирани училници и многу други мерки за заштита од Ковид – 19....