Таг : полициски

МАКЕДОНИЈА

Пендаровски го свика Советот за безбедност поради Ковид-19

Берта Китинска
Денеска е закажан Советот за безбедност во Вила Водно. На покана на претседателот Стево Пендаровски, на седницата, ќе присуствува министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе...
Политика

Заев против воведување на полициски час

Берта Китинска
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се уште нема показатели кои би укажувале дека е потребно да се воведе полициски час или карантин поради пандемијата...
МАКЕДОНИЈА

Новите предлог мерки сe последниот чекор пред воведување на полициски час, најави Филипче

Берта Китинска
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конфереција информираше дека Комисијата за заразни болести на владата ќе и предложи сите економски оператори да имаат крај...
МАКЕДОНИЈА

Рестриктивни мерки од 22 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Берта Китинска
Комисијата за заразни болести размислува да предложи до Владата рестриктивни мерки од 22 часот, дознаваме од наши извори. Вчера беа регистрирани рекорден број на новозаразени...
МАКЕДОНИЈА

Казни од по 2.000 евра за седуммина скопјани, не го почитувале полицискиот час

Против седум лица Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка за кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Како што соопшти обвинителството, јавен...
МАКЕДОНИЈА

Парична казна за 23 лица од Скопје обвинети за прекршување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлози за издавање казнени налози против 23 лица, обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на...
МАКЕДОНИЈА

Парични казни за 14 лица во Скопје заради непочитување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 14 лица обвинети за кривично дело –...
МАКЕДОНИЈА

Д-р Пановски: Враќање на полицискиот час ноќе и државен карантин на сопствен трошок за сите кои одат на забави

Професорот по микробиологија Никола Пановски предлага полициски час ноќе и државен карантин на сопствен трошок за сите кои масовно ќе се собираат и журкаат, за...
МАКЕДОНИЈА

Предложени казни од по 2000 евра за 29 лица кои не го почитувале полицискиот час во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје до судот денеска достави предлози за издавање казни од по 2 000 евра против 29 лица кои го прекршиле полицискиот час....