Таг : правда

Политика

Нухиу порачува: На телефонски нарачаната правда и е дојден крајот

Берта Китинска
По министерската позиција во министерството за внатрешни работи, Агим Нухиу од ДУИ, сега е заменик министер за правда. Тој на својот Фејсбук профил објави фотографија...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ бара правда, а не сака да се соочи со сопствената одговорност

Влатко Зорба
Вчерашниот ден донесе интересни случувања во делувањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ која во последниот период ги зајакна своите активности на улиците иако малку неразбирливо имајќи предвид...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ – Јовески: Поефикасна борба против корупцијата со кадровско зајакнување

Берта Китинска
Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со Јавниот обвинител Љубомир Јовески. Спроведувањето на Законот за Јавното обвинителство и Законот за Советот на јавните обвинители...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Сите искрени чинители во правдата ги гледам како сојузници за добра кауза

Берта Китинска
Денес е голем ден. Претседателот на СДСМ и мандатарот Зоран Заев ја поднесе листата на кандидатите за министри во новата Влада и Програмата на Владата...
Регион

Рама: Обвинението против Тачи е светска дамка во историјата на правдата

Stefanija Kuzmanovska
Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека причината за неговата посета на Косово денес е поврзана со обвиненијата од Специјалниот суд против претседателот на Косово,...
Политика

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба

Влатко Зорба
„Стасуваат повеќе прашања во врска со времетраењето на уредбите. Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и...
МАКЕДОНИЈА

Дескоска сподели искуства за Ковид-19 со министри од неколку европски држави

Влатко Зорба
Министерката за правда Рената Дескоска преку видео-конференција со нејзини колеги од неколку европски држави споделила искуства поврзани со справување со ситуацијата со Ковид-19, кои пред...
МАКЕДОНИЈА

Протест: Незаконски се блокирани илјадници трансакциски сметки

Ивана Рамаданова
Незаконски се блокирани илјадници трансакциски сметки, а властите заборавиле дека Македонија е социјална држава и продолжува да штити стотина извршители, обвинија граѓани на денешниот протест...
МАКЕДОНИЈА

Каевски: ВМРО-ДПМНЕ сака да прикаже како 2016 година да била пред педесетина години

Во целиот период ги спроведуваме мерките, се она што ветивме, се со цел граѓаните да имаат перпсективи, но и подобар живот. Спроведовме мерки да ги...