Таг : Рим

Фудбал

Италијанскиот министер за здравство: Наскоро 25.000 луѓе ќе може да ги следат дуелите на „Олимпико“

Влатко Зорба
Италијанскиот министер за здравство Пјерпаоло Силери рече дека од 8 октомври можеме да очекуваме нови правила во Серија „А“, според кои клубовите ќе отворат третина...
МАКЕДОНИЈА

Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј одбележан во Рим

Во чест на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, 24 Мај, денеска во базиликата Сан Клементе во Рим, делегации на Република Северна Македонија...
Вести

Рим без жртви од коронавирусот во последните 48 часа

Влатко Зорба
Нема смртни случаи во последните 48 часа од ефектите на вирусот „Ковид-19“, соопштија денеска од главниот град на Италија, земја со најголема смртност од коронавирусот...
ВИДЕО/ФОТО Култура

Френетични аплаузи по премиерата на „Врба“ во Рим (ФОТО)

Влатко Зорба
Синоќа, во рамките на Филмскиот фестивал во Рим се случи гала светската премиера на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. Премиерната проекција на „Врба“...
Култура

Светска премиера на филмот „Врба“ од Манчевски во Рим

Влатко Зорба
Со гала-премиера и со прошетка по црвениот килим, синоќа, во рамките на 14. издание на Филмскиот фестивал во Рим, премиерно беше прикажан најновиот игран филм...