Таг : Северна Кореја

Вести

Сестрата на Ким Јонг-ун: Способни да живееме под санкции!

Влатко Зорба
Уште еден самит со Соединетите Американски држави не е потребен и нема корист за Северна Кореја сè додека Вашингтон не ја смени својата преговарачка позиција,...
СВЕТ

Северна Кореја ги отфрла преговорите со САД, американски претставник пристигна во Сеул

Stefanija Kuzmanovska
Северна Кореја соопшти дека нема намера да го продолжи дијалогот со САД, по пристигнувањето на американскиот заменик државен секретар Стивен Биган во Јужна Кореја на...
Вести

ОН предупредуваат: Луѓето гладуваат во Северна Кореја

Влатко Зорба
Експерт за човекови права на Обединетите нации во вторникот предупреди на „распространети недостиг на храна и неисхранетост“ во Северна Кореја, а ситуацијата е влошена поради...
Вести

Кој ќе го наследи на тронот севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун?

Влатко Зорба
Светот штотуку го обиколи веста дека лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун починал по операцијата за вградување на стент, а веќе се споменуваат многу потенцијални...
Вести

„Њујорк Пост“: Почина лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун!

Влатко Зорба
По информациите дека е во критична состојба, се појавија информации во западните медиуми дека лидерот на Северна Кореја,Ким Јонг ун починал. „Њујорк пост“ ги пренесува...
Вести

Во Северна Кореја има заразени со КОВИД-19

Влатко Зорба
Преку јавни соопштенија, севернокорејските власти го известија локалното население дека случаи на коронавирус се потврдени во земјата на крајот на март. Сепак, ова е во...
Вести СВЕТ

Дипломатите кои беа во карантин заради коронавирус, конечно ја напуштија Северна Кореја

Околу 80 странци, кои заради коронавирусот со недели беа во карантин во Пјонгјанг, конечно ја напуштија Северна Кореја. Тие од земјата заминале со авион на...
Вести СВЕТ

САД го игнорирале рокот за нуклеарни преговори, Пјонгјанг веќе нема да ги исполнува обврските

Северна Кореја денеска соопшти дека САД го игнорирале рокот за нуклеарни преговори, поради што Пјонгјанг веќе не чувствува обврска да ги исполнува обврските, кои вклучуваат...