Таг : „Сноуден“

Вести

Сноуден очекува дете и бара руско државјанство

Влатко Зорба
Поранешниот соработник на Американската агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден, кој е баран од Вашингтон, денес изјави дека поднел барање за руско државјанство, откако...
Вести

Суд донесе одлука: САД имаат право на пари од книгата на Сноуден

Влатко Зорба
Суд во Соединетите Американски Држави донесе одлука дека оваа земја има право на приход од 5,2 милиони долари од книгата објавена од Едвард Сноуден, поранешен...
СВЕТ

Сноуден негира дека се согласил на американската влада да ѝ даде пет милиони долари

Stefanija Kuzmanovska
Едвард Сноуден, поранешен член на Агенцијата за национална безбедност на САД (НСА), негираше дека се согласил на американската влада да и даде пет милиони долари...
СВЕТ

Сноуден се согласи да ѝ предаде пет милиони долари на американската влада

Stefanija Kuzmanovska
Едвард Сноуден, поранешен член на американската разузнавачка служба (ЦИА), се согласи да ѝ предаде на американската влада пет милиони долари кои ги заработил од продажбата...
СВЕТ

Американски суд: Програмата за следење граѓани откриена од Сноуден е нелегална

Stefanija Kuzmanovska
Седум години откако американскиот свиркач Едвард Сноуден предупреди на масовно следење на телефонските записи на Американците, апелациониот суд пресуди дека програмата е незаконска и дека...
Вести

Трамп размислува да го помилува Сноуден

Влатко Зорба
Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека ќе го „разгледа“ случајот на Едвард Сноуден, поранешен соработник на американската агенција за национална безбедност (НСА) и свиркач,...
ВИДЕО/ФОТО Технологија

Како вашиот смартфон ве шпионира? Сноуден објаснува! (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Во неодамнешното интервју за YouTube каналот JRE Clips, Едвард Сноуден зборува за тоа како паметните телефони можат да се користат за шпионирање на корисниците. Прво,...