СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Huawei ги претстави Watch GT 2 Pro и 5 нови производи, дел од стратегијата Seamless AI Life на компанијата

Како дел од Светскиот форум Huawei – <HDC.Together>, Huawei Consumer Business Group објави 6 нови производи кои ја развиваат стратегијата „Seamless AI Life“ за сите сценарија на работа, забава, спорт и аудио искуство во кое било опкружување. Меѓу нив се, часовникот GT Pro, кој е револуционерен во дизајнот, материјалите и функционалноста, квалитативно новиот фитнес производ Watch Fit, два нови супер моќни ултра-преносни компјутери – Matebook X и Matebook 14, првите „true wireless stereo“ безжични слушалки со активно намалување на бучавата, интелигентно препознавајќи ја околината – FreeBuds Pro и елегантните FreeLace Pro со рејтинг за намалување на бучавата од 40dB. 

“Иновациите се во основата на позитивното искуство на потрошувачите и затоа нашиот пат кон иновациите секогаш започнува и завршува токму со потрошувачите. Ние ќе продолжиме да работиме со нашите ценети партнери за да понудиме попаметно и подобро искуство за потрошувачите ширум светот “, рече Ричард Ју, извршен директор и CEO на Huawei Consumer Business Group, од високата говорница на форумот.

HUAWEI WATCH GT 2 Pro: Дизајн и изработка од највисока класа, нови спортови, ново ниво на прецизност

Новиот Huawei Watch GT 2 Pro доаѓа со дисплеј од сафир кристал, корпус од титаниум и керамички заден дел – три главни материјали од највисока класа, кои гарантираат негов екстремно врвен дизајн и ергономија. Керамичкиот грб е комбиниран со втор црн кристал-сафир, кој покрај удобноста за кожата, помага и во голема мера да се зголеми точноста на набљудуваните спортски и здравствени параметри. Повторно со траење на батеријата од 2 недели и над 100 режими на обука, вклучително и нови спортови како што се скијање, скијање преку крос, сноуборд и голф, уредот непречено ја менува својата функција од стилски додаток во вашата деловна облека, до професионален тренер кој точно ги следи и анализира вашите спортски победи. 

Современиот начин на живот вклучува наша постојана потрага по професионален успех, добра спортска форма и последно, но не и најмалку важно – добро физичко и ментално здравје. Huawei Watch GT 2 Pro ги спроведува достигнувањата на науката, истражувањето и развојот во надградениот систем HUAWEI TruSeen ™ 4.0+, обезбедувајќи уште попрецизно мерење на отчукувањата на срцето, заситеноста со кислород во крвта, нивото на стресот и квалитетот на спиењето, обезбедувајќи ни вредна анализа, насочена кон живеење попријатно, целосно и здраво.  

HUAWEI WATCH FIT: практични професионални функции за секојдневна употреба

Huawei Watch Fit е нов член на омилената серија Huawei Watch. Доаѓа со простран правоаголен 1,64-инчен AMOLED дисплеј со заоблени рабови, на кој покрај традиционалните податоци од серијата Watch, корисниците ќе можат да видат и 12 анимации за обука засновани на 44 основни фитнес елементи, како што се согорување маснотии, обликување на тело, мускулна релаксација и други. Уредот е специјализиран партнер за љубители на џогирање, нуди 13 лекции за трчање и анализа на темпото во реално време. Како идеален сателит на отворено, Watch Fit доаѓа со 96 режими за обука, вграден GPS и водоотпорност до 5ATM.

На крај, но не и најмалку важно, Watch Fit е многу лесен, само 34 грама, исклучително погоден за носење деноноќно и за следење на параметрите поддржани од HUAWEI TruSeen ™ 4,0, вклучително и 24/7 следење на срцевата активност. Неговата батерија трае до 10 дена со едно полнење при стандардна употреба, а за само 5 минути можете да ја наполните за 1 ден од стандардната употреба. 

HUAWEI MateBook X & HUAWEI MateBook 14: нова дефиниција за мобилна изведба 

HUAWEI MateBook X и HUAWEI MateBook 14 се новите додатоци во портфолиото за компјутери на компанијата. Со тежина од само 1 кг, MateBook X има најголема дебелина од само 13,6 мм и е помал од лист во А4 формат. Доаѓа со 3K Infinite FullView дисплеј, скоро без рамка, поддршка за повеќе допири и поддршка за контрола на движења, како што е правење слика од екранот со 3 прста надолу пред екранот, како кај новите смартфони Huawei. Тачпадот е за 26 проценти поголем од претходната генерација, а тастатурата со целосна големина нуди 1,3 mm растојание на копчињата за уште поудобно пишување. Лаптопот доаѓа и со звучен систем со 4 звучници кои покриваат широк опсег на звук за волшебно опкружување.

Напојуван од 10-та генерација на Intel® Core процесор и заснован на дистрибуирана технологија на Huawei, MateBook X нуди уште полесна и поинтуитивна опција за поврзување со паметен телефон или соработка со повеќе екрани. Пристапот до одликата е полесен од кога било со Huawei Share вграден во подобрениот тачпад. Корисниците можат да го контролираат и компјутерот и поврзаниот паметен телефон на еден екран, да остваруваат видео или аудио повици на лаптопот, безжично да пренесуваат датотеки помеѓу уредите, па дури и да уредуваат датотеки зачувани на паметниот телефон директно со помош на компјутерот. Корисниците на смартфони Huawei исто така можат да го искористат Instant Hotspot за да го поврзат својот лаптоп со Интернет.

MateBook X е првиот лаптоп на Huawei кој поддржува Wi-Fi 6, што е 3 пати побрзо од Wi-Fi 5. Компанијата го нарекува корисничкото искуство со таков лаптоп „мобилна продуктивност 3,0“, осврнувајќи се на фактот дека денес не зборуваме само за чиста хардверска моќност и за лесна и ефикасна синергија помеѓу повеќе од една платформа.

Како дел од <HDC.Together> Huawei го претстави својот друг репер за „мобилна продуктивност 3.0“ – новиот Matebook 14, базиран на AMD Ryzen 4000 H серијата и доаѓа со 2K Huawei FullView дисплеј и соработка со повеќе екрани на новата генерација. 

HUAWEI FreeBuds Pro и HUAWEI FreeLace Pro: активно интелигентно намалување на бучавата

HUAWEI FreeBuds Pro се првите вистински безжични стерео (TWS) слушалки во светот кои поддржуваат интелигентно динамично поништување на бучавата. Со интегрирано хардверско и софтверско решение, тие интелигентно го идентификуваат типот на амбиентален шум и се префрлаат помеѓу три профили – General, Cozy и Ultimate – за да понудат оптимално ниво на намалување на бучавата. HUAWEI FreeBuds Pro е првиот аудио производ на Huawei со водечки рејтинг за намалување на бучавата од 40 dB. Двојната врска со системите засновани на Андроид, iOS и Windows им овозможува на корисниците да се префрлаат помеѓу уредите без да бидат врзани за една марка, а новата контрола на гестовите овозможува контрола само со лизгање или потчукнување на правоаголната основа на слушалката.

За време на настанот беше најавен и новиот HUAWEI FreeLace Pro. Со 14мм динамични двигатели на легури на алуминиум-магнезиум и 40dB-оценето намалување на бучавата, овие слушалки за на вратот нудат одлично аудио и стилски дизајн. Петминутно полнење дава доволно батерија за петчасовна репродукција на музика, а целосното полнење нуди целодневна употреба.

Секој од шесте нови производи е сам по себе олицетворение на модерната иновација, но како дел од екосистемот 1 + 8 + N на компанијата, тој го отвора патот за повеќе поврзана, попаметна и подобра иднина за сите луѓе ширум светот – насоката, на што води стратегијата на Huawei, Seamless AI Life.

 

Поврзани вести

Chrome OS добива голем редизајн за својот 10-ти роденден

Влатко Зорба

Apple ќе ги следи под лупа спорните територии и граници

msp-admin

По грешка наместо едно нарaчал 27 возила „Тесла Модел 3“, па добил сметка од 1,4 милиони евра

msp-admin